reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Chrome 94 ile tarayıcıda oyun konusunda sınıf atlanacak

Google, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Chrome için geliştirme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İşte son ortaya çıkanlar;

Chrome 94 beta sürümüne WebCodecs ve WebGPU sistemleri eklendi. İşte bunlar sayesinde tarayıcıda oyun deneyimi bir sonraki seviyeye geçecek.

Aktarıldığı kadarıyla WebCodecs, geliştiricilerin video kodlama / kod çözme süreçlerine daha iyi erişim sağlaması için tasarlanan bir API. Bu API sayesinde spesifik olarak tarayıcı tabanlı bulut oyunculuğuna odaklanıldığı belirtiliyor.

Chrome’un temelinde bulut oyunculuk için özel sistemler yer almıyor. Bulut oyun sistemleri yeni geldiği için WebCodecs gibi API’lar tarayıcıyı geleceğe taşımak adına çok önemli görünüyor.

WebCodecs sayesinde internette gelen oyun verisinin ekrana olabilecek en hızlı şekilde gönderileceği, eski cihazlardaki bulut oyun deneyiminin daha da iyi hale getirilebileceği aktarılıyor.

Bulut oyunculukta sisteme oyunun kendisi için yük binmiyor ancak akıcı aktarım için donanımsal hızlandırma gerekiyor. WebCodecs bu noktada fayda sağlayacak bilgisi veriliyor.

WebGPU ise aktarıldığı kadarıyla web merkezli geliştiricilere, bilgisayarların GPU birimine daha iyi erişim şansı verecek. Burada Apple Metal, Microsoft DirectX 12 ya da Vulkan GPU API’larına direkt erişim sağlanacak ve böylelikle performansı düşüren aracılar ortadan kaldırılabilecek.

Tün bu yenilikler ile tarayıcı üstü oyun deneyimi, eskiye oranla her açıdan çok ama çok daha iyi hale gelecek gibi görünüyor. Bu tarz gelişmeler, günün birinde sadece tarayıcı üstünden oynanabilecek devasa oyunların hayatımıza gireceğine işaret ediyor.

Chrome 94’ün ne zaman indirmeye açılacağı ise henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak sürümün eylül bitmeden çıkma ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Chrome için mobil sürümleri de geliştiriyor

Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla Android 12 işletim sistemiyle beraber artık birden fazla Chrome penceresi (İki ayrı uygulama gibi) açılabilecek. Android 11 tarafında sunulmayacak gibi görünen özellik, iki ayrı pencere desteğiyle birçok kişi için çalışmayı ve yönetimi kolaylaştıracak.

Bu altyapıda son kullanılan uygulamalar penceresi açıldığı zaman açılan Chrome pencereleri ayrı ayrı olarak görüntülenecek ve burada toplam beş farklı pencereye kadar izin verilecek. Her pencerenin içinde ise sınırsız sayıda sekme yani internet sitesi açılabilecek.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı