reklamı kapat

POPÜLER

Citroen C5 Aircross Hybrid

Citroen C5 Aircross Hybrid için resmi teknik veriler ve satış dönemi netleşti

Standart versiyonları yakaladığı başarıyı bir üst noktaya taşımaya çalışacak Citroen C5 Aircross Hybrid, ekonomik yapısıyla dikkat çekiyor.

Citroen C5 Aircross, tanıtıldığı ilk günden itibaren kullanıcıların en çok merak ettiği modellerden birisi olmayı başardı. Markanın patentli süspansiyon teknolojisinin farklı konfor dinamikleriyle bir araya getirilerek sunulduğu en üst nokta olan model, bu ilgiyi satış adetlerine de yansıtmayı başardı. Ocak ayında başlayan satışlarından temmuz ayına kadar 50.000 adetlik ulaşılması güç bir ticari başarıya imza atan C5 Aircross, C3 ve C3 Aircross SUV modellerinin ardından en çok satış adedine ulaşan üçüncü binek otomobil modeli oldu. Uzun süredir merak edilen hibrit versiyondan gelen bilgiler de artık tam kapasiteli bir başarı için her şeyin hazır olduğunu gösteriyor. Yapılan yeni açıklamaya göre Citroen C5 Aircross Hybrid, önümüzdeki yılın ilk yarısının sonunda kademeli olarak satışa sunulacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Citroen C5 Aircross Hybrid için resmileşen performans verileri

Aslında sıkı LOG takipçileri C5 Aircross’un hibrit versiyonunu süreç içerisinde iki kez karşılarında gördüğünü kolaylıkla anımsayabilir. Aracın standart versiyonlarıyla birlikte tanıtım gününden itibaren konuşulmaya başlayan versiyon için ilk olarak 300 beygir güç, 320 Nm tork ve 50 kilometrelik menzil rakamlarını görmüştük. Eylül 2018’de hibrite özel olarak paylaşılan yeni veriler ise bize güç değerlerinin aynı kalarak menzilin 60 kilometreye çıkarıldığını gösterdi. Bugün itibarıyla satışa hazır haliyle karşımızda göreceğimiz otomobil içinse verilerin hatırı sayılır oranda aşağı çekildiğini çok net bir şekilde görebiliyoruz. Nitekim yeni rakamlar menzil değerinin 50 kilometre olduğunu, güç bazında 225 beygir ve tork bazında 320 Nm değerlerinin son kullanıcıya ulaşacağını söylüyor. Karma tüketimde 100 kilometre için 1,7 litre gibi oldukça iddialı bir rakam paylaşan Citroen, ekonomi konusunda kullanıcılara verdiği sözü tutacak gibi görünüyor. C5 Aircross Hybrid sistemi şarj etmek için gerekli süreler de artık resmiyete kavuşmuş durumda. 32A üreten Wall Box ve opsiyonel 7,4 kW şarj ile 2 saatten kısa sürede tamamen dolu hale getirilebilen batarya, 14A ve 3,7 kW şarj ile 4 saatte maksimuma ulaşabiliyor. Kullanıcılar standart 8A yerel prizi kullanarak ise yaklaşık 7 saatte tam doluluğa erişebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Standart olarak ë-EAT8 elektrikli otomatik şanzımanla gelecek olan hibrit versiyonun 135 km/s hıza kadar tam elektrikli sürüşe izin verebiliyor olması da şüphesiz oldukça önemli. Nitekim Citroen bunu sunan sistem bataryalarının şarj kapasitesinin yüzde 70’i için 160.000 km’ye kadar veya 8 yıl garanti de sunuyor. Aracın standart donanım listesi ise şu şekilde; Aktif Güvenlik Freni, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Şerit Takip Sistemi, Uyarlanabilir Hıza Sabitleme Sistemi, Çarpışma Uyarı Sistemi, Kahve Molası Uyarı Sistemi, Dikkat Dağınıklığı Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama ve Hız Önerme Sistemi, Dur-kalk fonksiyonuna sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ve Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi özelliklerini bir arada kullanan Otoyol Sürüş Yardımcısı, Uzun Far Yardımcısı, Park Yardımcısı, Top Rear Vision Geri Görüş Kamerası, Eğim İniş Yardımcısı fonksiyonuna sahip Grip Control, Yokuş Kalkış Desteği, Statik Dönüş Aydınlatması ve Römork Stabilite Yardımcısı.

İlgili video

Citroen C5 Aircross Hybrid prototip görüntüleri