reklamı kapat

POPÜLER

Çizgi roman satışları son 20 yılın zirvesinde

Bugüne kadar pek çok diziye de konu olmuş çizgi roman geek’lerinin dışlanması komedisi gerçerliliğini yitiriyor. Çizgi roman sektörü adeta küllerinden doğuyor.

Çizgi roman dükkanlarını arşınlayan geek’ler ne kadar mutlu olur bilinmez ancak çizgi roman satışları 20 yıldan beri ilk kez zirveye ulaşmış durumda. 1998’den beri 10 milyon çizgi roman dağıtımını aşmamış olan Diamond Comic Distributors’ın satışları ağustosta tavan yaptı. Kuzey Amerika’da 10,26 milyon çizgi roman dağıtıldı. Hollywood etkisi olarak adlandırabileceğimiz bu keskin yükselişin yıldızı ise DC oluyor. En çok satılan on çizgi roman listesine baktığımızda dördüncü sıradaki Amazing Spider-Man‘in 16’ncı sayısı dışında Marvel çizgi romanlarının esamesi okunmuyor. DC’nin ezici üstünlüğü belki sinema evreninde eleştirmenlere kendini kabul ettirememiş olabilir ancak izleyicilere çizgi roman aldıracak kadar başarılı olduğu kesin. En çok satan çizgi roman ise şaşırtıcı olmayan şekilde Harley Quinn‘in birinci sayısı. Kendi filme de kavuşacak olan Harley Quinn‘in bu başarısı çizgi roman sektöründe devam ederken onu All-Star Batman’in birinci sayısı ve Suicide Squad’ın ilk sayısı takip ediyor.

Genel olarak baktığımızda DC’nin yüzde 44,59‘luk market payıyla birinci sırada olduğunu görüyoruz. Marvel ise yüzde 32,11’lik payla rakibini olabildiğince yakından takip ediyor. Çizgi roman satışlarındaki bu dev artış da okuyucu kitlesini genişletiyor. Önümüzdeki adaptasyonları daha bilinçli bir kitlenin izliyor olması olası.