reklamı kapat

POPÜLER

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 ve CD Projekt Red için durum daha da kötüleşiyor

Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red, geçen gün Twitter üzerinden hack’lendiklerini duyurmuştu. Bu konuda yeni gelişmeler var.

Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red, siber saldırıya uğradıkları yani temel olarak hack’kendiklerini duyurmasıyla büyük ses getirdi. İlk açıklamada bu işlemin nasıl yapıldığını bulmaya çalıştıklarını aktaran firma, yapılan saldırıda Cyberpunk 2077‘nin, Gwent‘in ve yayımlanmamış bir Witcher 3 sürümünün kaynak kodlarını çaldırmıştı. Bu ele geçirilen veriler üzerinden saldırıyı yapanlara ödeme yapmayacaklarını ya da anlaşmaya varmayacaklarını açık şekilde belirten CD Projekt Red, kısa süre önce bu yaşanan durum ile bağlantılı olarak Cyberpunk 2077 için planlanan büyük yamayı ertelemek zorunda kaldı. Çünkü firma fidye ödemesi yapmadığı için çalışanların uzaktan çalışmak için gerekli güvenli ağa bağlanamadığı aktarılıyor. Buna ek olarak çalışanların kişisel bilgisayarlarını şirkete göndermesi de istenmiş durumda. Bunun arkasında da bilgisayarların malware’lere karşı taranması yer alıyor.

Uzaktan erişimi açmadan önce bu konuda tam güvenlik sağlamaya çalışan firma, gerçekten zor zamanlar geçiriyor. Ancak süreç tahmin edebileceğiniz üzere çalışanlar için çok daha kötü durumda. Oyunu düzeltme baskısı bir yana, yapılan hack saldırısında birçok çalışanın kişisel kimlik bilgileri ve pasaport detaylarının da çalındığı aktarılıyor. CP2077 oyun dünyasının son dönemdeki en büyük fiyaskoları arasında yer alıyor ve oyunun tamamen düzelmesi yıl sonunu bulacak gibi görünüyor. Pazarlama için dev bütçeler ayrılan yapım, teknik sorunları yanında bazıları tarafından içeriksel olarak da iyi bulunmuyor.

Cyberpunk 2077 üzerinden firma dava dahi edilmişti

Cyberpunk 2077, daha önce de söylediğimiz gibi halen çok büyük eleştiriler almayı sürdürüyor. Oyunda halen ciddi güncellemeler ile kapatılmaya çalışılan birçok bug / hata bulunuyor. Tam olarak bitmeden oyuncuların karşısına çıkarılan CP2077, özellikle yeni nesil değil PS4 ve Xbox One sürümlerinde inanılmaz kötü görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm bu duruma rağmen en son 13 milyon kopya sattığı açıklanan oyun, firmanın başına yasal olarak da bela olmuş durumda. Rosen Law isimli bir firma CD Projekt Red‘i CP2077 üzerinden dava etti. Burada toplu bir dava başlatan şirket, firmanın yatırımcıları oyun konusunda yanlış / eksik bilgilendirmesi konusunda suçluyor ve özellikle eski nesil konsolların durumu üzerinden darbe vurmaya çalışıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın iPhone 12 ailesi ile tanışın