reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Daha ucuz model, Cybertruck, Semi ve daha fazlası; Elon Musk Tesla’nın kısa vadeli planlarını açıkladı

Yatırımcı ve hissedarlarla bir araya gelen Elon Musk, toplantı kapsamında Tesla için kısa vadedeki öncelikleri net bir şekilde ifade etti.

Geride bıraktığımız 2021 yılında tedarik krizleriyle boğuşan otomotiv dünyasında, tüm aksiliklere rağmen artış yakalamayı başaran markaların çokluğu da dikkat çekiyor. Elektrikli otomobil segmentinin önde gelen ismi Tesla’yı da bu kategori içerisinde kolaylıkla eklemek mümkün. Süreç içerisinde satış ve karlılıkta rekor rakamlar yakalayan Amerikalı üreticinin, Model 3 ile birlikte Avrupa’nın en çok satanları listesinde zirveyi yakaladığı tablolarına da şahit olduk. 2022 ile birlikte Türkiye pazarına gireceğinin resmileşmesiyle birlikte odağın merkezine daha fazla yaklaşan Tesla ile ilgili Elon Musk önemli açıklamalarda bulundu. Uzun süredir beklenen modelleri ve 2022 hedeflerini içeren açıklamalarda, model bazında bu yılın daha sakin geçeceğini görüyoruz.

Tesla Model Y

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla 2022 piyasasına yeni model sürmeyecek

Halihazırda Berlin Fabrikası için de hummalı çalışma içerisinde olan marka, 2022 yılını karlılık oranını daha yukarı çekme üzerine sakin adımlarla geçirecek. Hissedarların bir araya geldiği toplantıda konuşan Elon Musk, yeni yılda 2021’e göre en az yüzde 50 daha fazla gelir beklediklerini ifade etti. Bununu yakalanabilmesi için de bu yıl yeni bir modelin satışa sunulmayacak. Uzun süredir beklenen Cybertruck, Roadster ve Semi için yeni gelişmelerin en yakın 2023’te olması bekleniyor. Bu süreç içerisinde temel hedef ise tedarik zincirinin kontrolü ve fabrikalardaki üretim kapasitesinin artırılması üzerine kurulu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Markanın 25.000 dolarlık daha erişilebilir fiyat etiketine sahip Model 2 ile ilgili ise herhangi bir çalışma yapmadığı da toplantı kapsamında bizzat Musk tarafından açıklandı. Markanın şu aşamada Cybertruck, Roadster ve Semi’ni geliştirmelerine odaklandığı da vurgulanırken bu modeller arasında olasılığı en yüksek Cybertruck gibi duruyor. 2019 yılında lanse edilen ve o dönem üretimine 2021 yılında başlanılması planlanan Cybertruck’ın son gelişmeler kapsamında en az iki yıllık bir gecikme yaşayacağını söyleyebiliriz. 2019’da 40 bin doların altında başlangıç fiyatı hedeflenen model için, günümüz şartlarında artan üretim maliyetleriyle birlikte bu rakamın ne kadar korunabileceği de merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR