reklamı kapat

POPÜLER

jammer

Dinleme riskine karşı hazırlanan bileklik formunda jammer [Video]

Günümüzde hemen her yerde sürekli ortam dinlemesi yapan akıllı ürünler bulunuyor. Bu ürünlere karşı geliştirilen ilginç bir jammer karşımızda bulunuyor.

Akıllı hoparlörler başta olmak üzere birçok teknoloji üründe artık çok gelişmiş mikrofonlar yer alıyor. Bu mikrofonlar sayesinde kişiler dijital asistanlar ile sesli etkileşim kurabiliyor. Ancak bu altyapıda biliyorsunuz büyük bir gizlilik riski bulunuyor. Çünkü bazı ürünler sizden habersiz sürekli ortam dinlemesi yapabiliyor, konuşmalarınızı kaydedebiliyor. Bu konuşma kayıtlarına kimlerin ulaştığı bilinmiyor. İşte bu ürkütücü durumda çok rahatsız olanlar için ilginç bir jammer geliştirildi. Bu ürün temel olarak isteyerek hayatımıza soktuğumuz bir durumu ortadan kaldırıyor. Chicago Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bahsettiğimiz jammer, şimdilik kaba tasarıma bir tasarıma sahip ve bileklik formunda. Bünyesinde donanım ile insanlar tarafından duyulamayan beyaz gürültü oluşturan ve böylelikle çevredeki mikrofonların sesinizi kaydetmesini önleyen cihaz, dinleme riskine karşı net bir çözüm oluşturuyor. Ürün akıllı hoparlör yanında akıllı saat ve telefonların mikrofonlarını da kişileri rahatsız etmeden etkisiz hale getirebiliyor.

jammer
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazırlanan bu jammer sadece akıllı ürünlere yönelik değil

Cihazın aynı zamanda daha önemli bir görevi de bulunuyor. O da ortamdaki diğer gizli mikrofonları da devre dışı bırakabiliyor olması. Bu yüzden güvenlik güçlerinin de dikkatini çekebilecek gibi görünen ürün, henüz geliştirme aşamasında bulunuyor. Bu portatif jammer’ın tanıtım videosunu direkt olarak sayfanın üstünde izleyebilirsiniz.