reklamı kapat

POPÜLER

Disney
Disney
Disney

Disney’den sanaldaki “darbeleri” hissettiren VR ceketi [Video]

Sanal gerçeklik uygulamalarını daha gerçekçi hale getirmek için birçok çalışma yürütülüyor. Bunlar arasına katılan Disney araştırmacıları, karşımıza sanaldaki “darbeleri” hissettiren VR ceketi ile çıkıyor.

Gerçekten çok ciddi araştırmalara imza azan Disney Research departmanı, dediğimiz gibi bu sefer bir VR ceketi hazırladı. Sanal gerçekliği daha da gerçekçi hale getirmek için hazırlanan bu ceket, içerisinde tam 26 adet ufak yastık barındırıyor. MIT ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nin destek verdiği ceket, bu yastıkları bağımsız ve anlık olarak şişirip indirebiliyor. Bu sayede oynatılan içeriğe bağlı olarak sanaldaki objeler vücudun üst bölümünde fiziksel olarak hissedilebiliyor. Henüz prototip aşamasında olduğu için çok konforlu görünmeyen teknoloji, deneyenlere göre çok etkili bir sonuç ortaya koyuyor. Aynı zamanda AR yani artırılmış gerçeklik uygulamaları için de uygun görünen ürün, donanımsal ve yazılımsal olarak oldukça hazır duruyor. İçerideki yastıklar içinse hava ve vakum pompalarının kullanıldığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Disney
Disney

Disney, sanalı “gerçeğe dönüştürmek” için kararlı

Sanalda atılan bir yumruk ya da kar tanesini vücudunuzda hissettiren Force Jacket isimli sistem, gerçekten güzel görünüyor. Sistemin genel yapısını anlatan tanıtım videosu ise aşağıda yer alıyor. İlerleyen yıllarda gerçek bir ticari ürün haline gelebileceği söylenen ceket, ilk olarak Disneyland‘lerde karşımıza çıkacak gibi bir izlenim yaratıyor.

Video