reklamı kapat

POPÜLER

Dosyaları akıllı telefon ekranından bilgisayar ekranına aktarabilir miyiz? [Video]

“Bilgisayarıma akıllı telefonumu yavaşça değdirdiğimde ekranda çizilme haricinde bir şeyler olsa ne olurdu sanki!” dediğiniz oldu mu bilmiyoruz ama araştırma projesi durumundaki ilginç bir yazılım tam da bu konuyla ilgili.

Bilim ve teknoloji dünyasının önde gelen mabetlerinden MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology), geliştirdiği yeni bir yazılım, akıllı telefonu bilgisayar ekranı üzerine yerleştirip harici arayüz gibi kullanma imkanı sunuyor.

THAW olarak adlandırılan yeni arayüz, büyük ekran ve küçük aygıtlar arasında etkileşim sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor. Telefonun bilgisayar için yeni bir arayüz haline gelmesini THAW mümkün kılıyor, bunun için interaktif grafik katmanı ve telefon kamerası kullanılıyor. Kamera akıllı telefonun bilgisayar ekranındaki konumunu izlemeyi sağlıyor.

Geliştirmenin akıllı telefonlardan bilgisayarlara sadece ‘birbirlerine değdirerek ve sürükleyerek’ dosya aktarımına olanak tanıması gibi faktörler üzerinde geliştirme çalışmaları devam ediyor. Aşağıdaki videoda akıllı telefon üzerinden bilgisayara, bilgisayardan akıllı telefona dosya transferleri gibi işlemler başta olmak üzere THAW’ın geldiği baş döndürücü nokta gözler önüne seriliyor.

VİDEO

YORUMLAR