reklamı kapat

POPÜLER

Lotus SUV

Düğüm çözülüyor; Lotus SUV modeli için önemli detaylar ortaya çıktı

Yaklaşık dört yıldır somut adımlar atılmasını beklediğimiz Lotus imzalı ilk SUV modeliyle ilgili önemli altyapı ve rakamsal detaylar gündeme geldi.

Evija ile elektrik dünyasına iddialı bir giriş yapan Lotus, marka tarihinde ilkleri yaşayacağı bir dönem içerisinde. Uzun süredir gündemde olan SUV projesiyle ilgili kendisinden gelişmeler beklediğimiz İngiltere merkezli üreticinin, Geely satın almasıyla birlikte büyük avantaj yakaladığı da aşikar. Geleceğin yeniden yapılandırılması konusunda da bir milat olarak nitelendirilen modelin yılan hikayesine dönen gelişmeleri nispeten daha somut parçalar üzerinden görünmeye başladı. Autocar tarafından servis edilen son gelişmelerde marka içerisinde Lambda kod adıyla sürdürülen geliştirme sürecinin 2022’de sonuca bağlanacağına değiniliyor. Buradaki en büyük gelişme ise aracın beklentilerin aksine hybrid yerine tamamen elektrikli olarak piyasaya sürülmesi olacak.

Lotus cephesinde SUV’den beklenti yüksek

Aslında Lotus’un bir SUV modelini asfalta indirmesiyle ilgili gelişmeler sıkı takipçiler için çok da yeni bir durum değil. Bentley, Alfa Romeo, Maserati ve Lamborghini gibi birçok markadan gelen hamlenin ardından pazarın gidişatıyla uyumlu olarak İngiliz üreticiden de bu hamlenin sinyallerini almıştık. 2016 yılına kadar uzanan ilk sinyallerin ardından süreç içerisinde modele ait olduğu söylenen bazı patent görselleri karşımıza çıkmıştı. Başlangıç noktasından günümüze kadar uzanan aralığın çok uzun bir zaman periyodunu kapsaması da modelin artık tamamen elektrikli olarak evilme gelişmelerini de beraberinde getiriyor.

Marka satışlarını yükseltme konusunda ciddi beklentilerin var olduğu SUV’nin üretim sürecinin Çin’de yapılması da masada görünenler arasında. Tüm bunlara rağmen işin tüm mühendislik kısımlarıysa İngiliz üreticinin merkezi olan Hethel’de yürütülüyor. Ortaya çıkan son detaylar arasında modelin 600 ile 750 beygir aralığında değişen iki farklı versiyonla gelmesi de karşımıza çıkıyor. Menzil kısmında ise 580 kilometrelik bir değer masada. Lotus cephesinden şimdilik resmi bir detay paylaşılmazken, satışların 2023’te başlaması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor