reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Leaf

Dünyanın en çok satan elektrikli otomobili Nissan Leaf Türkiye’ye ne zaman gelecek? [Özel Haber]

Elektrikli otomobil çeşitliliği konusunda şu an kısıtlı seçeneklerle ilerleyen Türkiye pazarı, önümüzdeki yıl Nissan Leaf için de yer açabilir.

Advertisement

Nissan’ın 2010 yılından beridir elektrikli otomobil pazarında yükünü çeken Leaf, ilk gününden bu yana çok yol kat etti. Özellikle son jenerasyonu ile gerek tasarım gerekse teknolojik olarak sınıf atlayan model kullanıcılar tarafından da kısa sürede beklediği ilgiyi gördü. Geçtiğimiz mart ayında 400.000 adetlik satış başarısı yakalayan ve bu derecesiyle dünyanın en çok satan elektrikli otomobili olan Nissan Leaf, Türkiye pazarı içinse hala yasak meyve konumunda. Aslında bu durumun sebebi için çok fazla derinlere inmemize gerek yok. Hyundai Kona örneğinden de anımsayabileceğimiz Türkiye’ye getirilmeme sebeplerinin altında yatan temel sebebin altyapı konusundaki yetersizlik olduğunu biliyoruz. Lakin Japonya merkezli üreticin bu zinciri önümüzdeki yıl aracı ülkemize getirerek yapacağının ilk sinyallerini vermeye başladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan Leaf Türkiye’ye geliş dönemi için planlama yapıldı

Leaf ile ilgili bu Türkiye’ye geliş karmaşasını öğrenmek aslında ailenin küçük kardeşi Micra sayesinde oldu. Geçtiğimiz hafta Bodrum‘da düzenlenen lansmanıyla birlikte ülkemizdeki satış süreci başlayan yeni Micra üzerindeki ilk değerlendirmemizi, ön inceleme yazımız üzerinden sizlerle paylaşmıştık. Etkinlik sonrasında Nissan Türkiye’den üst düzey bir yetkiliyle yaptığımız sohbet ise Leaf’in Türkiye pazarındaki geleceğiyle ilgili ilk cümleleri öğrendiğimiz an oldu. Japonya ile görüşmelerin devam edildiği bu planlamaya göre en üst versiyonunda 500 kilometre menzil sunabilen otomobili 2020’nin son çeyreğinde ülkemizde göreceğiz. Tam bir tarih vermek şu anda zor olsa da yine Micra ile paralel olarak Ekim veya Kasım 2020‘nin bu noktada ön planda olduğu da yine aldığımız cevaplar arasında. Tek pedal üzerinden tüm kontrollerin sağlanabildiği e-Pedal teknolojisi başta olmak üzere çok ciddi teknolojik desteklere sahip olan Leaf’in detaylı özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili video

Nissan Leaf Nismo