reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en ünlü 10 hacker’ı ve hikayeleri

Dijital dünyanın kanunsuzları hackerlar, teknoloji çağının tam merkezinde yer alıyor. Peki ama en ünlü hackerlar bulundukları konuma nasıl geldi dersiniz?

Bireysel ya da belli başlı gruplar halinde hareket edebilen hackerlar da elbette kendi aralarında ayrışıyor. Dijital güvenliği artırmak için çalışan iyi niyetli hackerlara “white-hat” deniyor. 1’lerin ve 0’ların dünyasında tam arada kalmak ve sadece eğlenmek için hackleyenler “gray-hat” ismini alıyor. Bir de karanlık tarafa geçmiş olanlar var. Kurabiye var mı bilemiyoruz ancak “black-hat” olarak adlandırılan hatta black hatters olarak kısaltılan bu hackerlar sadece kişileri değil devletleri de tehdit edecek gücü ellerinde barındırıyor. Gelin en ünlüleri, şöhretlerini elde etmek için neler yapmış bir bakalım.

Kevin Mitnick

Kevin Mitnick

Kevin Mitnick

Mitnick’in hem hikayesi hem de unvanı öyle etkileyici ki Track Down filmine dahi ilham olmuş. Mitnick, Amerikan Adalet Bakanlığı tarafından “Amerikan tarihinin en çok aranan bilgisayar suçlusu” olarak isimlendiriliyor. 90’lara kadar bilgisayar endüstrisinde Amerika’nın en önemli şirketlerinden biri olan Digital Equipment Corporation’ın ağını hackleyen Mitnick, kendini hapishanede buldu. Bir yıllık hapishane macerasının ardından üç yıllık gözetimli serbestliğe kavuşan Mitnick alışkanlıklarını ise bırakmak konusunda bir hayli zorlanıyordu. Gözetimli serbestliğin son dönemlerinde kaçan hacker 2,5 yıl boyunca hacklenmedik kurum bırakmadı. Eylemleri arasında milli güvenlik uyarı sistemini aşmak ve şirket sırlarını çalmak da bulunuyor.

Tabii Mitnick sonunda yakayı ele vermekten kurtulamadı. Beş yıllık hapis cezası ile çarptırılan Mitnick cezasını çektikten sonra bilgisayar ve dijital güvenlik konusunda konuşman olarak görev aldı. Şimdilerde Mitnick Security Consulting şirketini işletiyor.

Jonathan James

Jonathan James

Jonathan James

Her hikaye Mitnick’inki gibi bitmiyor. Trajik bir hacker hikayesi arıyorsanız Jonathan James’in, namı diğer “c0mrade”, hikayesini okumalısınız. Çok genç yaşlarda dijital dünyanın aslında o kadar da korunaklı bir yer olmadığını keşfeden James, hackerlık kariyerine de o dönemlerde başladı. Pek çok ticari ve devlet ağını aşmakta pek de zorlanmayan bir genç olan James, yakalanıp hapse yollandığında hala reşit değildi. James’in en olaylı işi ise NASA’nın ağına sızmasıyla oldu. Uluslararası Uzay İstasyonunun çalışma prensiplerini öğrenmeye yetecek kadar, yaklaşık 1,7 milyon dolar değerinde kaynak kodu indiren James NASA’ya pahalıya mal oldu. Sızıntıyı araştırmak için tüm sistemi üç hafta boyunca kapatmak zorunda kalan NASA’ya bu ek süre de 41 bin dolara patladı.

James’in hikayesini trajik yapan şey ise NASA’yı hacklemesi değildi. 2007’de pek çok yüksek profilli şirket, ağlarına yapılan kötü niyetli saldırılarla sarsıldı. James her ne kadar kabul etmese de araştırmanın göbeğinde bir şüpheli olarak yer aldı. 2008 yılında ise işlemediği suçlardan dolayı mahkum edileceğini düşünen hacker 25 yaşında intihar etti.

Albert Gonzalez

Albert Gonzalez

Albert Gonzalez

Gonzalez, James ve Mitnick’in aksine bireysel değil bir hacker grubuyla çalışıyordu. ShadowCrew isimli grubun lideri olan Gonzalez, kredi kartı bilgilerini çalıp satıyor, kimlik hırsızlığıyla ilişkili suçlar için sahte pasaportlar, sağlık sigortası için kartlar ve hatta sahte doğum sertifikaları üretiyordu. Gonzalez’i ünlü yapan olay ise iki yıllık bir sürede 170 milyonun üzerinde kredi kartı ve banka kartı numarası çalmasıyla oldu. Daha sonra Heartland Payment Systems ve TJX Companies’in sistemine giren Gonzalez bu şirketlerde depolanan kredi kartı numaralarını da çaldı.

Sonunda yakalanan Gonzalez 20 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. 2025 yılında hapis cezası sona erecek olan siber suçlunun faaliyetlerine devam edip etmeyeceği merak konusu.

Kevin Poulsen

Kevin Poulsen

Kevin Poulsen

Dark Dante olarak bilinen Poulsen, ününü telefon sistemlerinin çetrefilli yapısına ilişkin bilgisini kullanarak elde etti. Radyo istasyonlarının telefon hatlarını hackleyerek yapılan yarışmalarda kendini sürekli “kazanan dinleyici” olarak ayarlayan Poulsen bu şekilde bir Porsche bile kazandı. Her ne kadar kendine Dark Dante dese de Poulsen medya tarafından “Dijital suçların Hannibal Lecter’ı” olarak anılıyordu. Tabii sevgili Poulsen federal sistemi hackleyip telefon dinlemelerini çalınca FBI’ın arananlar listesine bir numaradan giriş yaptı. Markette yakalanan Poulsen, 51 aylık hapis ve 56 bin dolarlık para cezasına çarptırıldı.

1995’te hapisten çıkan Poulsen’ın kariyeri ise bu noktadan sonra tamamen değişmiş. Gazeteci olarak çalışmaya başlayan Poulsen, Wired’da kıdemli editör. Hatta 2006’da MySpace’te yer alan 744 seks suçlusunun kimliğini belirlemede hukuk güçlerine dahi yardım etmiş.

Gary McKinnon

Gary McKinnon

Gary McKinnon

“Solo” olarak anılan McKinnon’ın en büyük askeri bilgisayar hacklerinden birinin arkasında olduğuna inanılıyor. 2001 Şubat’tan 2002 Mart’a uzanan 13 aylık süreçte McKinnon Amerikan Silahlı Kuvvetler ve NASA’ya ait 97 bilgisayara erişim sağlamış. McKinnon’ın iddiasına göre kendisi bir araştırma yapıyormuş. UFO’lara ilişkin gizlenen bilgilere ulaşmak ve enerji sistemlerine ilişkin baskılamaya bakmak niyetindeymiş. Ancak Amerikalı yetkililer McKinnon’ın pek çok kritik dosyayı sildiğini ve 300 bilgisayarı açılamaz hale getirerek 700 bin dolarlık zarara yol açtığını belirtince işler değişmiş.

McKinnon, İskoç asıllı olması ve İngiltere’nin dışında eylemlerini yapması sayesinde 2005 yılına kadar Amerikan hükümetinden kaçmayı başardı. 2005’te suçluların iadesi hükmüyle yüz yüze geldi. Temyize giden davanın sonunda Theresa May, McKinnon’ın çok hasta olduğunu ve iadesinin insan haklarına aykırı olacağını gerekçe göstererek McKinnon’ı iade etmeyi reddetti.

Robert Tappan Morris

Robert Tappan Morris

Robert Tappan Morris

Kim “iç ısıtan” bir baba oğul hikayesi dinlemek istemez ki? Robert Tappan Morris bilgisayarlara olan bilgisini Bell Labs ve sonrasında NSA’de çalışan babası Robert Morris’ten öğrenmiş. Morris’in de unvanı meslektaşlarından geri kalır değil. Kendisi dünyanın ilk bilinen bilgisayar solucanını (worm) üreten kişi. 1988’de Cornell Üniversitesinde eğitim hayatına devam ederken Morris Worm’u üreten Morris’in amacı internetin “büyüklüğünü” ölçmekti. Ancak Morris’in gözden kaçırdığı şey ürettiği virüsten bilgisayarların birden fazla kez etkilenebileceğiydi. Her bir enfeksiyon beraberinde bilgisayarı daha da yavaş hale getirdi ve 6 binden fazla bilgisayar kullanılamaz hale geldi.

1989’da bilgisayar sahtekarlığı ve suistimal yasası gereği suçlu bulunan Morris, üç yıllık gözetimli serbestlik, 400 saatlik kamu hizmeti ve 10 bin dolarlık para cezasına çarptırıldı. Morris’in sonu ise MIT’de bitti. Bordrolu profesör olan Morris aynı zamanda Y Combinator şirketinin de kurucularından.

Loyd Blankenship

Loyd Blankenship

Hack camiasında The Mentor adıyla tanınan Blankenship, 1970’lerden bu yana aktif olan hackerlardan. Pek çok hack grubunda da yer alan Blankenship’in dahil olduğu gruplardan en bilineni Legion of Doom (LOD). Adeta bir DC kanunsuzu…

Blankenship’in tutuklanma hikayesi ise çok gizli hükümet sırlarına erişmesinden ziyade yayınladığı bir makale. Conscience of a Hacker and Hacker Manifesto olarak da bilinen Mentor’s Last Words makalesini kaleme alan Blankenship, 1986’da bu yüzden tutuklandı. Makale hack kültürünün mihenk taşlarından sayılıyor.

Blankenship, kaleme aldığı bir diğer kitap olan GURPS Cyberpunk üzerinde çalışmak için 1989 yılında Steve Jackson Games tarafından işe alındı. 1990’da ise Amerikan Gizli servisi evine baskın yaparak oyunun kural kitabına el koydu. Gizli Servis’in gerekçesi kitabın bilgisayar suçları için bir rehber olduğu yönündeydi. O dönemden beri hack’e tövbe eden Blankenship şimdilerde müzisyen ve oyun geliştiricisi olarak hayatına devam ediyor.

Julian Assange

Julian Assange

Julian Assange

16 yaşında Mendax kod adıyla hack dünyasına giriş yapan Assange, dört yıllık hareketli bir süreç içinde Pentagon, NASA, Lockheed Martin, Citibank ve Stanford Üniversitesi de dahil olmak üzere pek çok şirket, devlet ve eğitim kurumunun ağına sızdı. Ancak Assange’i çoğunlukla WikiLeaks’ten tanıyoruz. Hack dünyasına en uzak kişilerin dahi bir kez olsun adını duyduğu WikiLeaks, 2006 yılında hayatına başlayan ve açıklanmayan kaynaklardan gelen gizli bilgileri sızdıran bir site olarak öne çıkıyor. Assange hakkında soruşturma başlatan Amerikan hükümeti 2010 yılında kendisini casusluktan suçlu buldu.

Assange şimdilerde Londra’daki Ekvator elçiliğine sığınmış durumda. Amerika’ya teslimini engellemeye çalışıyor.

Guccifer 2.0

Gelelim gerçek kimliği bilinmeyenlere. Guccifer 2.0’ın kim olduğundan kimse tam olarak emin değil. Tek bir kişi de olabilir, tek bir kişi gibi davranan bir grup da olabilir. İsmi ise Romanyalı hacker Guccifer’a saygı duruşu niteliğinde. Guccifer Amerikan hükümetine ve diğer politik söhreti olanlara yaptığı saldırılarla biliniyor.

Guccifer 2.0’ın izlediği yol da çok farklı değil. 2016 yılı Amerikan Başkanlık seçimlerinde Demokratların ağına sızan Guccifer 2.0, binlerce dokümanı WikiLeaks başta olmak üzere pek çok yere sızdırdı. Guccifer 2.0’nin ardında her ne kadar Rus istihbaratı olduğu düşünülse de, Guccifer 2.0, Rus değil Romanyalı olduğunu iddia ediyor.

Amerikan Başkanlık Seçimlerinden önce ortadan kaybolan Guccifer 2.0, Ocak 2017’de Rus istihbaratıyla bir bağı olmadığını açıklamak için ortaya çıktı. Şimdilerde nerede olduğu bilinmiyor.

Anonymous

Böyle bir liste yapıp Anonymous’u yazmamak olmaz elbette. Belki de en popüler hatta neredeyse internet fenomeni haline gelmiş olan hack grubu Anonymous, tüm zamanların en çok bilinen dijital kanunsuzları olabilir. Anonymous tek bir insandan ziyade aralarında herhangi bir üyelik ya da hiyerarşi bulunmayan bir gruptan oluyor. Yani hemen herkes Anonymous adı altında hareket edebiliyor.

2003’teki büyük çıkışlarının ardından Anonymous Amazon, PayPal, Sony, Scientology Kilisesi gibi hedeflere yaptığı saldırılarla biliniyor. Aynı şekilde hack grubunun Avustralya, Hindistan, Suriye, Amerika ve daha pek çok farklı devlete de saldırıları bulunuyor. Anonymous günümüzde hack aktivitelerini sürdürmeye devam ediyor. 2011’den bu yana Anonymous’tan “ayrılmış” iki hack grubu da mevcut: LulzSec ve AntiSec.