reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram fenomenlerinin yeni kurtarıcısı: Hackerlar

Instagram fenomenlerinin hackerlarla başı dertte. Hesapları çalınan fenomenler, hesap kurtarma sürecinin çok uzun ve işlevsiz olduğu gerekçesiyle çareyi yine hackerlarda bulmuş gibi görünüyor.

1 milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan Instagram, aynı zamanda “fenomenler” için de önemli platformlar arasında yer alıyor. Günden güne gelişen ve ilerleyen platformun arkasındaki bürokrasi ise kullanıcıları farklı alternatifler aramaya itecek kadar sıkıntılı gibi görünüyor. Yüksek takipçi sayılı dikkat çekici profiller hackerların popüler hedefleri arasında yer alıyor. Hesabı hacklenen kullanıcıların kendi hesaplarını Instagram yönetimi aracılığıyla geri alması ise pek de kolay olmuyor. Çok uzun sürebilen bu süreçte fenomenler çareyi yine hackerlarda bulmuş gibi görünüyor. Motherboard‘a açıklama yapan bazı yüksek takipçili hesaplar white-hat hackerlarla çalıştıklarını kaydediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Böylesi çok daha hızlı”

Fenomenler, Instagram’ın kullanıcılara bu konuda yardımcı olmada başarısız olduğunu dile getiriyor. Onlarca e-posta ve aramanın sonucunda elde ettikleri cevapların genellikle “otomatik” e-postalar olduğunu kaydediyorlar. Instagram’daki varlıklarını kendileri için “işe” dönüştüren fenomenlerin hesapları genellikle sponsorluk anlaşmaları veya reklam iş birlikleri konusunda atılan e-postalar aracılığıyla ele geçiriliyor. Instagram verilerine ulaşan hackerlar daha sonra e-postayı ve şifreyi değiştirerek hesabı kendi üzerine alıyor. Platformda eğer e-posta ve şifreniz değiştirildiyse hesabınızı kimliğinizi doğrulayarak geri alabiliyorsunuz. Ancak bu adımları takip etseniz dahi bazen olumlu sonuç alınamayabiliyor. Hal böyle olunca da fenomenler hackerların kapısını çalıyor.

Instagram’ın sahip olduğu bürokrasinin ne yazık ki daha etkili şekilde değiştirilmesi gerekiyor. Sadece bu şekilde değil, farklı yöntemlerle de hesaplar kapatılabiliyor ya da sahipleri değiştirilebiliyor. Kullanıcıların istediği desteği daha hızlı alması gerekiyor.

İlginizi çekebilir

YouTube’un ekran kaydırarak içerik değiştirme özelliği