reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram kullanıcılarını rahatlatacak yeni özellik

Instagram kullanıcılarının yaşadığı en büyük sorunlardan biri hack problemlerinde yaşanan “iletişimsizlik”. Platform nihayet bunu çözecek bir adım atıyor.

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, 1 milyarın üzerinde kullanıcısına gelişmiş bir deneyim sunsa da bazı konularda ne yazık ki istenen performansı veremiyor. Onlardan biri de kullanıcılarla olan iletişimi. Platform üzerinden hacklenen veya belirli bir açık sayesinde hesabı kapatılan kullanıcılar için hesaplarını geri almak düşünülenden de zor oluyor. Platform ise barındırdığı açık sayesinde kapatılan hesaplar için değil belki ancak hacklenen hesaplar için daha kullanıcı dostu bir çözüme geçiş yapmayı planlıyor. Hackerlar için de süreci zorlaştırması planlanan yeni sistemde hesabı geri alma yöntemi uygulama içine dahil ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram hesap kurtarma yöntemini geliştiriyor

Yeni yöntem, kullanıcıları Instagram’ın yardım sayfalarında doğru formu aramak zorunda olmaktan kurtarıyor. Uygulama içinde belli başlı soruların olduğu bir formu doldurmanız gerekiyor. Orijinal e-posta adresiniz ya da telefon numaranız gibi kilit bilgilerin yer aldığı bu sorulardan sonra seçtiğiniz iletişim kanalına 6 haneli bir kod gönderiliyor. Platform daha sonra hackerların değiştirdiği e-posta ve telefon numaralarını kullanmasını da önlüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram’ın kullanıcı adı değişimi için de geçmişte önlem aldığını hatırlatalım. Hacklerlar iletişim ve giriş bilgilerinin yanı sıra hesap adını değiştirse bile hepsini önlemek mümkün oluyor. Değiştirilen hesap adı bir süre boyunca başkası tarafından alınamadığı için orijinal hesap adınıza da dönebiliyorsunuz. Kullanıcı adı değişim koruması halihazırda tüm Android kullanıcıları için mevcut. iOS’e dağıtım ise devam ediyor. Uygulama içine dahil edilen hesap kurtarma yöntemi ise şimdilik tüm kullanıcılara açılmış değil. Ancak kısa süre içinde tüm kullanıcılara ulaştırılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Platformun hikayelere getirdiği “şarkı sözleri çıkartması” özelliği