reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Türkiye’deki kullanıcıları üzecek yeni Instagram özelliği [Video]

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan Instagram özelliği nihayet kendini gösterdi. Ancak Türkiye’deki kullanıcıları tatsız bir sürpriz bekliyor.

Instagram yeni özelliklerle platformu geliştirirken, kullanıcıların platformda geçirdiği süreyi de artırmaya özen gösteriyor. 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan platformun en popüler özelliği ise hikayeler. Geçtiğimiz haftalarda hikayeler özelliğinin yeni bir çıkartma yeteneğine kavuşacağından bahsetmiştik. İlk olarak uygulamanın kodlarında Jane Manchun Wong tarafından keşfedilen yeni özellik ise “Müzik” çıkartmasını hedef alıyor. Yeni özellikle beraber artık platformda müzik çıkartmasına şarkı sözleri de eklenebiliyor. Dört farklı yazı temasına göre eklenen şarkı sözlerinin animasyonu da farklılık gösteriyor. Uygulamanın mevcut müzik kütüphanesinden arama yaparak şarkılara basit bir şekilde sözler ekleyip hikayeleri de “daha anlamlı” hale getirmek mümkün oluyor. Sistemde halihazırda var olan tüm şarkı sözlerinin ilgili şarkı seçildiğinde basit bir şekilde hikayeye eklenebileceği kaydediliyor. Özelliğin zamanla yeni şarkılarla daha da geliştirilmesi beklentiler arasında. Bu özelliğin ise Türkiye’deki kullanıcılar için üzücü bir detayı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram müzik çıkartmasını Türkiye’de kullanıma sunmuyor

Instagram içinde en sevilen çıkartmalardan biri olan müzik çıkartması ise telif hakları ve benzeri sorunlardan dolayı ne yazık ki tüm ülkelerde kullanıma sunulmuş değil. Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, Almanya, İsveç, İngiltere ve Amerika’daki kullanıcılar için kullanıma sunulan müzik özelliğine gelen eklenti yine bu ülkelerdeki kullanıcılar için yayında. Ancak ne yazık ki Türkiye’deki kullanıcılar bu keyifli özellikten faydalanamıyor.

Instagram’ın özelliği tanıtmak için son dönemlerin en popüler ismi Billie Eilish ile çalıştığını belirtelim. Platformun resmi hesabından yayınlanan hikayelerde Eilish kendi şarkılarıyla özelliği kullanıyor. Eilish’in özelliği kullandığı hikayelere haberin üzerindeki videodan ulaşabilirsiniz. Platformun müzik çıkartmasının Türkiye başta olmak üzere diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı ise bilinmiyor.