reklamı kapat

POPÜLER

Efsane jenerasyona efsane proje: BMW E30 M3 LEGO

16 Mayıs 2017

Porsche 911’in ardından en prestijli yarış otomobillerinden birisi olarak kabul edilen efsane jenerasyon 3 Serisi M3 projesi meraklılarının desteğini bekliyor.

BMW’nin farklı sınıflarda ikon haline gelmiş ve kendi hayran kitlesini yaratmış birçok modeli vardır. Lakin markaya özel bir ilgisi olan kullanıcılara “E30” denildiği zaman hemen hepsi bir saniye duraklayarak serinin ne kadar özel olduğunun altını çizecektir. 1981 yılında üretimine başlanan E30 kodlu BMW 3 Serisi‘nden üretimden kalktığı 1994 yılına kadar yaklaşık 2,3 milyonluk bir rakamda üretildiğini görüyoruz. Yerini bıraktığı E36 kodlu jenerasyona kadar en başarılı ve benimsenen versiyonlardan birisi olan bu jenerasyon 2002 Turbo‘nun ardından BMW’nin kompakt sınıf tarihinde artık kendi yerini yapan bir model olara hafızalara kazındı. Tabiki E30’un standart versiyonları kadar M versiyonu da departman tarihinin göz bebeklerinde birisi. LEGO Ideas’ta destek bekleyen E30 M3 “Böylesine bir yer edinmiş jenerasyona da bu yakışırdı” dedirten bir proje olarak karşımıza çıkıyor.


1987 yılında Dünya Binek Otomobil Şampiyonası‘na giriş yapan ve bu sınıfta da en başarılı yarış otomobillerinden birisi haline gelen araçtan ilham alınarak geliştirilen proje tam anlamıyla detaylardan bir araya geliyor. Dıştan içe döneminin bütün hatlarını yansıtan projenin belki de ne can alıcı özelliği kaputunun altında araca “can veren” güç ünitesi. 215 beygir güç ve 230 Nm tork üreten sıralı dört silindir motorun tüm detaylarıyla karşımızda olduğu bu tasarımda stickerlar bile es geçilmemiş. Değerlendirmeye alınması için 10.000 desteğe ihtiyacı olan projeye destek vermek isterseniz sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR