reklamı kapat

POPÜLER

drone

Elektrik hatlarından şarj olabilen özel bir drone geliştirildi

Günümüzde birçok drone modeli aşırı yüksek kullanım ömürlerine sahip değil. Bu yüzden ilginç bir sistem geliştirildi.

Sayfanın üstündeki videoda gördüğünüz drone, özel altyapısı ile direkt olarak elektrik hatlarına kenetlenerek enerji depolayabiliyor. Güney Danimarka Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından hazırlanan bu özel model, özellikle şehirden uzaktaki ve çok yüksekteki büyük elektrik hatlarının denetleme sürecinde kullanılan drone’ların enerji sorunu yaşamaması odağında hazırlanıyor (Bu konuda drone’lardan uzun zamandır yardım alınıyormuş). Elektrik hatlarına üstten değil alttan yanaşan ve bunun için çok hassas sistemler ile donatılan drone, şarj işlemi bittikten sonra otomatik olarak ayrılma gerçekleştirebiliyor. Genel olarak güzel olmasına rağmen bu sistemin tüm hatta zarar verme riski bulunuyor, bu nedenle araştırmacılar sistem üzerinde güvenli olmak için uzun zamandır çalışıyor.

Bu aralar drone denildiği zaman yakında tanıtılacak DJI Avata 2 gündeme geliyor. Resmi olarak 11 Nisan tarihinde tanıtılacak DJI Avata 2 ve Googles 3 isimli gözlük modeli, Roland Quandt tarafından yapılan sayfanın altındaki paylaşım ile tasarımsal açıdan tam olarak karşımıza çıkmıştı. Yerini alacağı modelden biraz daha ufak olan ve tasarımı iyileştirilen yeni FPV model, söylendiği kadarıyla 4K video ve 48 megapiksel fotoğraflar çekebilen bir 1/1.3-inç CMOS sensör üzerine kuruluyor, üst seviye görüntü sabitleme yapabiliyor ve biraz daha sessiz çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ağırlığının ilk modelden 48 gram kadar daha yüksek olacağı söylenen drone, kazalara karşı artık hem önünde hem de arkasında sensörler taşıyor. Mevcut model DJI Avata ise tekrardan üzerinden geçmek adına FPV sınıfında yer alan iddialı bir seçenek. FPV drone modelleri, normal drone’lardan farklı olarak çok daha yüksek bir hareket / uçuş kabiliyetine özel olarak geliştiriliyorlar. Takla atabilen, yüksek hıza çıkabilen ve genelde VR başlıklar ile birinci derece görüş açısıyla kullanılan bu drone’lar, yarış etkinliklerinin de merkezinde yer alıyor.

Bu bağlamda dikkat çeken Avata, zorlu şartlara ve darbelere dayanıklı bir gövde üzerine kuruluyor. Özellikle pervanelerini iyi şekilde koruyan drone, 410 gram ağırlığına sahip. Maksimumda 97 km/s gibi fazlasıyla yeterli bir hıza çıkabilen drone, 5 bin metre yükseğe ulaşabiliyor ve 2.420 mAh’lık değiştirilebilir piliyle 18 dakika boyunca havada kalabiliyor. 

Model, DJI Motion Controller isimli ufak joystick kullanılarak el hareketleriyle de yönetilebiliyor. Bünyesindeki görüntü sabitleme özellikli 48 megapiksellik kamera (1/1.7 inç CMOS – F2.8 diyafram) donanımıyla 4K 60 fps video çekebilen DJI Avata, DJI’ın diğer modelleri gibi çarpışmaları önleyen özel sensör sistemlerini de bünyesinde taşıyor.

Dahili olarak 20 GB depolaması bulunan ve microSD üzerinden 256 GB depolama desteği sunan ürün, yurt dışında 629 dolarlık bir fiyata sahip ve iki farklı “combo” paketi ile de pazara sunuldu. Bu 1.168 ve 1.388 dolarlık paketlerde FPV gözlüğü ve fazlası yer alıyor.

Drone haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın