reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli ailesi büyüyor; Volkswagen ID.5 ve tüm özellikleri

Elektrikli ailesi büyüyor; karşınızda Volkswagen ID.5

Volkswagen, ID.3 ve ID.4’ün ardından Volkswagen ID.5 ile elektrikli model ailesini genişletiyor. İşte modelin tüm özellikleri.

ID.5, markanın MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisine dayalı olarak üretilecek premium standartlara sahip yeni nesil SUV modeli olarak dikkat çekiyor. Model, güçlü bir karaktere sahip ve ID. ailesinin niteliklerini, etkileyici olduğu kadar zarif ve benzersiz bir tasarımda bir araya getiriyor. ID.5, sunduğu öncü sistemler, yeni bilgi-eğlence ve destek sistemleri ve gelişmiş platformu sayesinde oldukça geniş bir iç mekân hacmine sahip. ID.5 ayrıca tamamen bağlantılı ve uzaktan güncelleme sistemine uygun olarak geliştirilmiş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ID.3 ve ID.4 modelleri gibi Almanya’daki Zwickau fabrikasında üretilen ID.5’in üretimi karbon-nötr olarak gerçekleşiyor. Araç, çevreci enerji veya IONITY’nin hızlı şarj ağından şarj edilirse, neredeyse sıfır emisyonla kullanılmaya devam ediliyor. Volkswagen, yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılmasını destekleyen ilk araç üreticisi olarak 2030 yılına kadar araç başına karbon emisyonlarını yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor. Marka, “Way to Zero” stratejisi çerçevesinde 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor.

Volkswagen ID.5 üç farklı güç sunuluyor

Volkswagen’in e-SUV coupe modeli üç motor seçeneğiyle pazara sunulacak. 174 PS gücündeki ID.5 Pro’da ve 204 PS gücünde ID.5 Pro Performance’da arkada konumlandırılan bir elektrik motoru devreye giriyor. ID.5 GTX’te ise biri önde ve diğeri arkada olmak üzere iki adet elektrik motoru görev yapıyor. İki motorlu dört tekerlekten çekiş sistemi 299 PS güç üretiyor ve ailenin amiral gemisini 0’dan 100 km/s hıza 6,3 saniyede ulaştırıp 180 km/s maksimum hıza imkân tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm ID.5 motor seçenekleri, 77 kWsa enerji (net) depolayabilen yüksek kapasiteli bir batarya ile donatılıyor. Bu, ID.5 Pro ve ID.5 Pro Performance versiyonlarının 520 km’ye (WLTP) varan öngörülen menzile ulaşmasını sağlıyor. Yolcu bölümünün altında konumlandırılan batarya alanı ağırlık merkezinin yere yaklaştırırken, aynı zamanda ön ve arka aks arasındaki yük dağılımını da dengeliyor.

Ailenin amiral gemisi dört tekerlekten çekişli ID.5 GTX ise 480 km (WLTP) öngörülen menzile sahip. ID.5 modelleri 135 kW’a kadar DC (doğru akım) hızlı şarj istasyonlarında şarj edilebiliyor. Hızlı şarj istasyonlarında 30 dakika içinde WLTP’ye göre ID.5’te 390 km, ID.5 GTX’te 320 km için enerji depolayabiliyor.

İlgili video

Hyundai Ioniq 5 çarpışma testi sonuçları açıklandı