reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli bisiklet

Elektrikli bisiklet ihracatında Türkiye’nin büyük başarısı

Türkiye elektrik destekli bisiklet üreticileri arasında Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Bu sene elektrikli bisiklet ihracatında elde ettiğimiz başarı dikkat çekiyor.

Öncelikle bilmeyenler için elektrikli bisiklet tam olarak nasıl çalışıyor, ondan bahsedelim. Bu bisikletler sahip olduğu batarya sayesinde pedal çevirdikçe ekstra güç sağlıyor. Bu özelliği sebebiyle elektrikli bisikletlere olan ilgi de her geçen gün artıyor. Avrupa Bisiklet Endüstrileri Konfederasyonu tarafından paylaşılan verilere göre sadece 2017 senesinde 20 milyondan fazla bisiklet satıldı. Bunların iki milyonu ise elektrikli bisikletti. Üstelik bu bisikletlerin katma değeri normal bisiklete göre beş kat daha yüksek. Dolayısıyla potansiyeli oldukça yüksek bir sektörden bahsediyoruz. Türkiye’deki üreticiler de bu alandaki çalışmalarını hızlandırıyor.

Elektrikli bisiklet sektörünün yükselişi

TÜİK verilerine göre 2017 yılında Türkiye’nin elektrikli bisikletteki ihracatı 219 adet gibi ufak bir rakamla başlamıştı. Aradan geçen iki sene sonucunda bu rakam önce 910’a çıktı. Bu yıl ise sadece sekiz ay gibi bir sürede 7 bin 155 adet satış gerçekleştirildi. Bu ihracat sayesinde 5 milyon euroluk kazanç elde edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bisiklet Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Şakrak sektörün elektrikli bisikletlere yöneliyor olmasıyla ilgili şu sözleri sarf etti: “Elektrik destekli bisikletin yüksek katma değeriyle bisiklet ihracatımızı katlayarak artırabiliriz. Daha önemlisi kendi yan sanayimizi oluşturabiliriz çünkü elektrik destekli bisiklet üretimi arttıkça yan sanayi yatırımları da cazip hale gelecek. Ülkemizde batarya yatırımı konusunda ciddi yatırımlar var çünkü yerli batarya yatırımının ilerisinde hücre yapımına geçilmesiyle endüstrinin ithal ettiği parçalar, yerli üretimle karşılanacak ve katma değerin ülkede kalması sağlanacak. Ayrıca bu yatırımlar bizim ihracatta daha rekabetçi ve esnek olmamıza katkı sağlayacak. Böylece elektrikli bisiklet sektöründe Avrupa’ya çalışan tedarikçiler için önemli bir üretim üssü olacağız.”

İlginizi çekebilir

Apple tasarımı gibi görünen elektrik destekli bisiklet modeli: Oslo