reklamı kapat

POPÜLER

Honda E

Elektrikli Honda E için detaylı kokpit görüntüleri yayınlandı

Tanıtım sürecinin sona ermesi için geriye iki aydan daha az bir süre kalan Honda E, bu kez kokpitin temel parçası olacak dijital ekran detaylarıyla gündemde.

Hummalı çalışmasını tamamlama aşamasında olan bir ressamın son rötuşlarını yaptığı süreç Honda E için de benzer şekilde ilerliyor. Artık seri üretime hazırlanarak sokaklara çıkması için gün saydığımız model, geride bırakılan her gün yeni bir gizemini de ortadan kaldırmakla meşgul. Merakla beklenen modeliyle ilgili bu kez kokpitin inceliklerine odaklanan Honda, devasa multimedya ekranın işleyişi hakkında bilgi vermeyi tercih ediyor. Konsol yapısı içerisinde, boydan boya ekrana sahip ilk üretim modeli olma yolunda ilerleyen E, bu ekranındaki deneyimde tatminkar bir yapıyı sunacağının işaretlerini veriyor. Özellikle yüksek çözünürlük detayını kesinlikle öne çıkartmakta fayda var.

Honda E kokpit dinamikleriyle oldukça iddialı

Otomobilin multimedya sistemiyle birlikte sürücü dinamiklerini önemli oranda etkileyen dijital kokpit deneyimi sunacağını uzun süredir biliyoruz. 8,8 inç ebatında olan ve direksiyonun arkasında konumlandırılan ekranda, dışarıda aynaların yerini alan kameraların aktardığı görüntüleri de göreceğiz. Bununla birlikte şarj durumu, güvenlik uyarıları, sürüş modları ve diğer temel işleyiş parçaları doğrudan kullanıcıya aktarılacak. Yan bölümdeki 12,3 inçlik multimedya ekran içinse “bir akıllı telefon hassaslığında” benzetmesi yapılıyor. Standart olarak Apple CarPlay ve Android Auto desteğini de sunacak olan sistem içerisinde, sürücü ile yolcunun anlık ekran görüntüleri birbirleri arasında kaydırmalı olarak değişe de biliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekranların en büyük destekçisi ise Honda tarafından geliştirilen yapay zeka destekli asistan olacak. Günlük konuşma dinamiklerine cevap verebileceği söylenen bu asistan, doğrusu söylemek gerekirse en merak ettiğimiz özellikler arasında. Honda E’nin, geliştirilecek mobil uygulama üzerinden klima ve araca erişim gibi noktalarını uzaktan kontrol etmek de mümkün olacak. Eylül ayı içerisinde kapılarını açacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda artık yüzde 100 şekilde karşımızda görmeyi beklediğimiz modelle ilgili açıklanan teknik özelliklere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili video

Honda E yan ayna teknolojisi