reklamı kapat

POPÜLER

Apple kobalt

Elektrikli otomobiller yüzünden Apple’dan “zorunlu” strateji değişikliği

Artık hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan lityum-iyon piller, elektrikli otomobillerin artmasıyla stok sorunu yaşamaya başladı. Tesla gibi otomobil firmalarının büyük miktarlarda pil siparişleri alması diğer firmaları da zora sokuyor. İşte bu konuda geleceğini garanti altına almak isteyen Apple, dikkat çeken bir hamleye hazırlanıyor.

Tüm mobil ürünlerinde lityum-iyon piller kullanan Apple, gelen bilgilere göre olayı kaynağından çözmeye çalışıyor. Bu pillerin en önemli bileşeni ise kobalt olarak görünüyor. 2016’da 100 bin ton olan kobalt ihtiyacının 2030 yılına kadar 400 bin tona çıkması ise herkes gibi teknoloji devinini de korkutuyor. İşte bu yüzden firma, kobaltı direkt olarak madencilerin kendisinden almayı planlıyor. Büyük madencilik şirketleriyle uzun vadeli kobalt anlaşması yapacağı belirtilen şirket, bu noktada bir ilke imza atacak gibi görünüyor. Ayrıca bu adım şirketin tedarik zincirini sıkı şekilde kontrol etmesine de imkan tanıyacak deniyor. Daha önce madenlerdeki çocuk işçiler ile sorunlar yaşayan Apple, büyük anlaşmalar ile süreci daha iyi kontrol edebilecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu planlar sadece Apple tarafından yapılmıyor

Dediğimiz gibi lityum-iyon pillerin geleceği için diğer firmalar da büyük endişe duyuyor. Geleceğini garanti altına alma adına Alman üretici BMW‘nin 10 yıllık anlaşmalar planladığı belirtiliyor. Elektrikli otomobiller sektörü yeni bir dönüşme itiyor ve bu son kullanıcıya olumsuz yansıyacak gibi de duruyor.

 

İlginizi çekebilir