reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk’tan Volkswagen’e: Dizeli bırak, elektriğe bak

Volkswagen’in binlerce aracını etkileyen dizel emisyon skandalını duymayan kalmadı. Alman otomobil devi yaklaşık 480 bin aracını etkileyen bu hatayı düzeltmek için daha önce söz vermişti. Ancak müthiş bir mesai ve maliyet gerektirecek bu işlem yerine Elon Musk’ın daha verimli bir önerisi var: Emisyon hatalarıyla uğraşmak yerine en baştan sıfır emisyonlu elektrikli otomobil üretmek.

Bu öneriyi yalnızca Elon Musk savunmuyor. Tesla CEO’sunun başı çektiği ve birçok Silikon Vadisi yöneticisi ile çevre gönüllüsünden oluşan bir ekip, kamuoyunun ve elbette Volkswagen’in dikkatini çekmek adına Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu’na (Air Resources Board) söz konusu öneriyi içeren bir mektup gönderdi. Ekibin görüşü, Alman üreticinin hatasını telafi etmek için ayıracağı kaynağın, elektrikli otomobil üretmek için harcanması yönünde.

Dizel skandalını yakından inceleyen ve bu konuda adeta bir mahkeme görevi gören kurul ne tepki verecek, bilinmez ancak Volkswagen de şu sıralar benzer adımlar atmaya başladı. Alman otomobil devi CES 2016’da sergileyeceği elektrikli konseptleriyle beraber yavaş yavaş bu çevreci teknoloji geçeceğinin sinyallerini verdi.