reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Jetta GLI

En güçlü versiyon; Volkswagen Jetta GLI ve fark yaratan özellikleri [Video]

Volkswagen yeni Jetta modelini 2018 yılında tanıtmıştı. Alman otomobil devi şimdi de selefinden daha iri bir gövdeye, daha geniş bir iç mekana ve yeni teknolojilere sahip olan Volkswagen Jetta GLI karşımızda.

Chicago Otomobil Fuarı‘nda tanıtılan Volkswagen Jetta GLI, yüksek motor gücünü, daha keskin sürüş özellikleriyle birleştiriyor. Amerika pazarında sunulacak olan performanslı sedan, sportif özelliklerini Golf’ün GTI ve R logolu versiyonlarıyla paylaşıyor. Volkswagen Grubu’nun MQB platformu üzerine geliştirilen yeni model, spor süspansiyonları sayesinde standart modelden yaklaşık 1,5 cm daha alçak bir gövdeye sahip. Bal peteği desenli büyük ön ızgarasında tıpkı Golf GTI’daki gibi kırmızı bir şerit barındıran Jetta GLI, 18 inçlik jantları, Golf R’dan alınan fren sistemi, kırmızı renk fren kaliperleri, arka difüzörü ve çift egzoz çıkışıyla masum bir sedan olmadığını gözler önüne seriyor. Bununla birlikte aynı sportif etkiyi otomobilin kapılarının ardında da görmek mümkün. Jetta GLI’ın siyah ağırlıklı kabininde kırmızı renk detaylara, konfor odaklı sportif koltuklara ve kırmızı dikişlere yer verilmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha güçlü

Performanslı Jetta’nın kaputunun altında ise Volkswagen’in 2.0 litrelik turboşarjlı ve direkt enjeksiyonlu EA888 kodlu TSI motoru görev yapıyor. 228 beygir güç ve 350 Nm maksimum tork verileri sunan bu ünite, önceki versiyonundan 18 beygir daha fazla güce ve 55 Nm daha fazla torka sahip. Hem emme hem de egzoz için değişken supap zamanlamasına sahip olan bu motor, standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla sunulurken, opsiyonel olarak 7 ileri DSG şanzımanla da kombine edilebiliyor.

Sürüş modları

Bağımsız süspansiyonlara sahip olan Jetta GLI’ın yürüyen aksamı da performans odaklı. Elektronik kontrollü sınırlı kaydırmalı diferansiyele sahip olan otomobilin ön aksında 13,4 inçlik disklere yer verilmiş. Tüm bunlara ek olarak, 35’inci yıl özel serisinde ayrıca DCC adaptif süspansiyon sistemi de bulunuyor. Jetta GLI, Eco, Normal, Spor ve Özel olmak üzere dört farklı sürüş modu sunuyor: DCC özelliğine sahip 35’inci yıl serisinde tüm bu modların arasına bir de Comfort seçeceği eklenmiş.

Jetta GLI, iki farklı donanım seviyesi ve 35’inci yıl özel serisiyle birlikte 2019’un İlkbahar aylarında Amerika pazarında satışa sunulacak. En güçlü modeli Türkiye yollarında görmemiz ise pek mümkün görünmüyor.

Volkswagen Jetta GLI video