reklamı kapat

POPÜLER

Jeep Cherokee

Endişelendiren haber; Jeep Cherokee üretimine ara veriliyor!

FCA Grubu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Jeep sıkıntılı günler geçiriyor. 2019 senesinde Cherokee satışlarındaki düşüş grafiği markaya beklenmedik bir karar verdirtti.

Jeep Cherokee, Jeep markasının belki de en ikonik modellerinden biri haline geldi. Kompakt SUV sınıfındaki model farklı ülkelerde farklı isim ve kasa tipleri ile de satışa sunuluyor. İlk üretimine 1984 yılında başlayan model son nesli ile de beğeni toplamıştı. Bu beğeninin bir sonucu olarak Cherokee 2018 yılında 239 bin 437 adet satmayı başarmıştı. Marka yöneticilerini oldukça sevindiren bu sayılar maalesef 2019 senesinde devam etmedi. Sevilen model 2019 senesinde %20’lik bir düşüş grafiği çizerek 191 bin 397 adet de kaldı. FCA bu gelişmenin ardından ABD Belvidere’deki fabrikasında üretimi durdurma kararı aldı. 27 Ocak tarihine kadar sürecek kısa bir aranın arından üretim kaldığı yerden devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jeep Cherokee cephesine marka içinden yeni bir rakip

Geçtiğimiz aylarda Renegade ve Compass için sunulacak hibrit motor seçenekleri Jeep tarafından duyurulmuştu. 2020 içerisinde Wrangler ve Gladiator modelleri üzerinden de değerlendireceğimiz markanın yeni ürün planlaması hakkında önemli bir gelişme ortaya çıkmıştı. Ürün gamına eklenecek yepyeni bir modele ilk kez karşımıza çıkartan bu bilgiler ışığında, doğrudan Suzuki Jimny için bir rakibin düşünüldüğünü görüyoruz. Özellikle yeni jenerasyonunun geçirdiği evrimle talep patlaması yaşayan Jimny’nin bu karşı hamle karşısında nasıl bir zorlanmaya gireceği de bizce şimdiden merak konularından. Marka böylece Jeep Cherokee  gibi modellerinde yaşadığı satış kaybını da önlemek istiyor.

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin otomobili için tasarım belgeseli yayınlandı