reklamı kapat

POPÜLER

WiFi
WiFi

Enerjiye ihtiyaç duymadan Wi-Fi üzerinden veri aktarabilen cihazlar geliyor [Video]

Günümüzde kullandığımız elektronik cihazlar Wi-Fi bağlantısı kurmak için enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu enerji ya pillerden ya da direkt olarak elektrikten alınıyor. Washington Üniversitesi araştırmacıları ise bunu değiştirecek çok ilginç bir teknikle karşımıza çıkıyor.

Üniversite araştırma ekibi geliştirdikleri özel altyapı ile karşımıza enerjiye ihtiyaç duymadan Wi-Fi üzerinden veri aktarabilen cihazları çıkartıyor. Standart üç boyutlu yazıcılar kullanılarak oluşturulan bu ürünler, ortamdaki WiFi sinyallerini kullanarak görev yapıyor. Çalışmak için fiziksel bir harekete ihtiyaç duyan ürünler, üzerlerinde yer alan anten ile bu hareketi birer veri haline getiriyor. Çark ile plastik yay sistemine bağlı olan bir anahtar, hareket ettiği zaman antene dokunuyor. Ortamdaki Wi-Fi sinyallerini antenden yansıtan cihaz, işte bunun sonucunda oluşan hareketi verileştirirerek karşıya aktarabiliyor.

WiFi

Bahsettiğimiz fiziksel hareketi oluşturmak için araştırmacılar farklı tasarımlar da hazırlamış görünüyor. Bunların bir tanesi rüzgar hızını ölçebilen anemometre. Rüzgar estikçe dönen ve çark sistemini hareket ettiren sistem, bu sayede rüzgar hızının tespit edilmesine imkan tanıyor. Bir başka cihaz ise sıvı deterjan paketi kapağı. Sıvı dışarıya aktığı zaman dönen kapaktaki pervane, hıza bağlı olarak anahtarı hareket ettiriyor. Anahtar da söylediğimiz gibi antene dokunarak akış hızının tespit edilmesini sağlıyor.

Wi-Fi altyapısı hiç böyle kullanılmamıştı

Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından üretilen bu ürünler buradan elde edilebiliyor. Genel olarak bakıldığı zaman çok akıllıca görünen sistem, elbette şu an sadece dönüş hızı ya da akış hızı gibi konularda veri aktarıyor. Ancak çalışmalar devam ediyor.

Video