reklamı kapat

POPÜLER

Epson, AR simülatörü ile drone eğitimlerini eve getiriyor [Video]

Drone’lar oldukça eğlenceli ancak bir o kadar da tehlikeli cihazlar. Güvenli kullanmayı öğrenmek için yasakların olmadığı yerlerde deneme yapmak gerekiyor ve bu yerler de genelde büyük şehirlerde bulunmuyor. Epson ise drone kontrol sürecini artırılmış gerçeklik simülatörü ile evlere getiriyor.

Epson’un artırılmış gerçeklik temelli sistemi Moverio AR gözlük üzerine kuruluyor. Sistemi için DJI ile ortaklık kuran şirket, kişilere evlerinde güvenle uçuracakları sanal bir drone veriyor. Bu sanal havacı Mavic Pro’nun kontrolcüsü ile yönetilebiliyor ve bu sayede de oldukça gerçekçi bir deneyim elde edilebiliyor. Kişilere evlerinin konforunda kimseye zarar vermeden drone kullanmayı öğreten sistem, deneyenlere göre oldukça pürüzsüz çalışıyor. Görüntünün kaybolmaması için sanal drone’un yakından takip edilmesi gerekirken, görüş açısının sadece 23 derece olduğu belirtiliyor. Bünyesinde el yeteneklerini eğlenceli şekilde artıracak oyunlar da yer alan simülatör, acemilik sürecini kazasız atlatmayı amaçlıyor.

Epson, drone eğitimini hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor

Firmanın sistemi paylaştıkları video üzerinden değerlendirildiğinde başarılı bir şekilde çalışıyor. Her drone sahibinin güvenlik için böyle bir eğitim simülatörü kullanması gerekiyor. DJI’ın mobil uygulamasında benzer bir simülatör yer alıyor ancak artırılmış gerçeklik her şeyi değiştiriyor.

Video