reklamı kapat

POPÜLER

Zamanda yolculuk yapmayı sağlayan artırılmış gerçeklik gözlüğü

Zaman makinesi henüz icat edilmedi ve şu sıralar icat edilmesi de pek mümkün görünmüyor. Ancak neyse ki artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gözlükleriyle farklı dünyalara adım atabiliyor ve kendimizi hiç görmediğimiz mekanlarda bulabiliyoruz. Düzenlenen CEATEC 2015 etkinliğinde tanıtılan Kinki Nippon Tourist (KNT) adlı gözlük, turistlerin sanal olarak zaman yolcuğuna çıkmasını sağlıyor.

Tarihi eserleri ve mekanları görmenin oldukça keyifli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ancak zaman geçtikçe bu eserler daha fazla hasar görüyor ve hatta tamamen yok olabiliyor. Ayrıca herkesin bu mekanları tek tek gezip görmesi de pek mümkün olmuyor. İşte bu soruna çözüm olarak geliştirilen gözlük, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak turistlerin tüm tarihi yerleri bulundukları yerden görmelerini sağlıyor.

Bunun gerçekleşebilmesi için geliştiriciler söz konusu tarihi eserlerin bulunduğu bölgeye giderek çekimler gerçekleştiriyor. Daha sonrasında bu çekimler artırılmış gerçekliğe göre özelleştiriliyor ve kullanıcılara sunuluyor. Şimdilik eski versiyon Epson Moverio gözlüğü kullanılarak geliştirilen bir prototip halinde olan ve halen tam anlamıyla düzgün çalışmayan gözlüğün ne zaman kullanıma hazır hale geleceği ise bilinmiyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Zamanda yolculuk yapmayı sağlayan artırılmış gerçeklik gözlüğü” için bir cevap

 1. dddddddddd dedi ki:

  ffffffffffffg dgdg

  re
  re

  e

  r