reklamı kapat

POPÜLER

Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü

Apple’ın çok merak edilen ürünü için tarih verildi

Bir haberde iptal edildiği söylenen, daha sonra ise geliştirme aşamasında denilen Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü için sağlam bir kaynaktan çıkış tarihi geldi.

Geçtiğimiz ay Xcode 11 kodlarında bulunan detaylara göre Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü aktif olarak geliştiriliyor. Peki model tam olarak ne zaman geliyor? Sağlam analist Ming-Chi Kuo’ya göre model 2020’nin ikinci çeyreğinde resmi olarak lanse ediliyor. Apple’ın çıkışa hazır olduğunu gösteren bu detay, model için heyecanı artırıyor. Gözlük için çok ciddi bir yazılım altyapısı kurduğu bilinen Apple, AR gözlük için bir uygulama marketi geliştiriyor. Geliştiriciler bu gözlük için özel AR uygulamaları hazırlayacak ve kodlara bakılırsa bu uygulamalar STARTester ile gözlüğün kendisi olmadan iPhone üstünde test edilebilecek. Geçtiğimiz aylarda artırılmış gerçeklik gözlüğünün parçaları üzerine tedarikçilerle (DigiLens, Vuzix ve Lumus vb.) görüşme yaptığı bilinen firma, üretim için sağlam adımlar atıyor. AR alanını gerçek anlamda başlatan ve geniş kitlelere ulaştıran ilk isim olacağı tahmin edilen firmanın, sunacağı çözüm gerçekten merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü başarılı olabilir mi?

Bu ilk aşamada biraz zor görünüyor. VR ve AR tarafı halen kişileri çok fazla etkileyemiyor. Ancak başta “ilk aşamada” dememizin bir nedeni var. O da Apple’a yönelik yüksek uygulama desteği. Gerçekten sağlam yapımlar / içerikler çıktığı zaman gözlüğün başarılı olabileceğine inanılıyor. Burada başarıyı etkileyecek bir etken daha var o da fiyat. Apple’ın ilk modelde fiyatı mutlaka düşük tutması gerekiyor. Yüksek fiyata sahip AR / VR modellerin kesinlikle şansı bulunmuyor.

Not: Görsel temsilidir. Ürünün nasıl görüneceği henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Vivo imzalı AR gözlük