reklamı kapat

POPÜLER

Orman yangını için önlem; akaryakıt istasyonlarına uyarı

Eşel mobil etkisi; akaryakıttan alınan ÖTV geliri azaldı

Akaryakıt fiyatlarının günden güne artması sebebi ile uygulanan eşel mobil sistemi, ÖTV gelirlerinde büyük kayba yol açtı.

Yapılan son açıklamalara göre akaryakıttan elde edilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) geçtiğimiz yıllara kıyasla büyük oranda düştü. Bildiğiniz gibi ÖTV bir çok ürün ve kalemde bulunuyor. Bahsedilen kalemlerde genellikle ürünü ilk aldığınızda bu vergiyi ödemeniz gerekiyor. Akaryakıt da bunlardan biri. Dolayısı ile devlet tarafından kolay tahsilatlı bir kalem.

Ancak yüzde 95 olan tahsilat oranı yüzde 65’lere kadar inmiş durumda. Bu durumun en büyük sebebi eşel mobil sistemi olarak gösteriliyor. Artan fiyatlar vatandaşa daha az yansıtılması için vergiden düşülüyor. Hatırlarsanız EPGIS konu hakkında “Bir defa daha zaruri bir ÖTV artırımına gidilebilir” ifadelerine yer vermişti. Diğer bir sebep olarak ise kaçakçılığın artması olarak sıralanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor.

Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda tekrar geri dönmüştü. Benzin, motorin ve otogaz dahil tüm akaryakıt çeşitlerinde hali hazırda uygulanan bu sistem sayesinde kimi zaman, zamlar ceplere yansımıyor.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra