reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, hikayeler özelliğini kullandırmakta kararlı

Snapchat’ten kopyalanan ve Instagram’da epey yüksek bir kullanım oranına ulaşan Hikayeler özelliğinin girmediği uygulama kalmadı desek yeridir. Şu anda Facebook bünyesindeki her uygulamada hikayeler özelliğine yer veriliyor. Fakat ilginç bir şekilde Facebook’un kendisinde yer alan hikayeler özelliği Instagram’da olduğu kadar kullanılmıyor. Facebook da bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki söz konusu özelliğin daha yüksek bir kullanım oranına ulaşabilmesi için yeni bir yola başvurmaya hazırlanıyor. 

Ortaya çıkan patentte hikayeler özelliğinin yeni kullanım şekilleri gösteriliyor. Örneğin Facebook kullanıcısı birden fazla fotoğraf yüklediğinde bu gönderinin hikayelere eklenmesi tavsiye ediliyor. Kullanıcı isterse eskisi gibi fotoğrafları paylaşabiliyor veya hikaye şeklinde fotoğraf paylaşımı yapabiliyor. Bir diğer özellik sayesinde ise hikayelere arkadaşlarınızın da katkıda bulunabilmesi. Mesela bir hikayeye arkadaşlarınızı etiketlediğinizde etiketlenen kişiler gönderiye farklı fotoğraflar yükleyebiliyor. Dolayısıyla beraber bir şeyler yaptığınız arkadaşlarınızdan tek tek fotoğrafları istemek yerine onların fotoğrafları sizin hikayenize aktarmasını sağlamak mümkün oluyor.

Bir özelliğin patentinin alınmış olması o özelliğin kullanılacağı anlamını taşımıyor. Fakat hikayeler özelliğinin üzerine çok düşen Facebook’un bu özellikleri getirmesinin önünde hiçbir engel bulunmuyor. Bu nedenle özelliklerin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini öğrenmemiz için bir süre daha beklemek gerekiyor.

 

YORUMLAR