reklamı kapat

POPÜLER

mars

Fas’ta Mars gezegenine benzer bir bölge keşfedildi

Çok sayıda Avrupalı uzay ajansı kısa süre önce, Mars benzeri bir ortamda yapılan saha testleri için Fas’ta Mars gezgini yaptı. Avrupa Uzay Ajansı’na göre, testler, Europlanet Araştırma Altyapısının Mars manzarasına çok benzeyen bir bölge olarak belirlediği Sahra Çölü’nün kuzey ucunda gerçekleşti.

Testler üç araçla ve 40’tan fazla mühendisle yapıldı. Bu ilk araştırma aşamasında, üç araç, mühendislerin gezici tasarımlarının uygunluğunu doğrulamak için saha testleri yaptıkları Sahra Çölü’nde toplam iki hafta geçirdi. Mekan gezegene benziyor ve ESA’ya göre araştırmacıların bir Hollywood film ekibiyle yer paylaşması gereken kadar popüler gezegenin keşfinin halen yapım aşamasında olduğunu belirtmekte yarar var. Halihazırda Kızıl Gezegenin yörüngesinde uzay aracı var ve NASA şu anda gezegeni üç uzay aracıyla keşfediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gezegen hakkında bilgiler

Haziran 2008’de Phoenix uzay gemisi tarafından gönderilen veriler gezegen toprağında alkalin olduğunu gözler önüne serdi. Gezegende hepsi de organik maddenin gelişmesi için elzem olan magnezyum, sodyum, potasyum ve klorür içerdiğini ortaya koyuyor.

Bilim insanları Mars’ın kuzey kutbuna yakın toprağın kuşkonmaz gibi bitkilerin yetiştirilebileceği bir bahçe oluşturulması için elverişli olduğu sonucuna vardı. Ağustos 2008’de Phoenix uzay gemisi Dünya suyu ile Mars toprağının karıştırılması gibi basit kimya deneylerine başladı.