reklamı kapat

POPÜLER

microLED

Gelecekteki AR gözlükler ekranlarıyla fark yaratacak

2013 yılında Google Glass’ın piyasaya sürülmesinden bu yana çoğu AR gözlük, ekranlarında silikon sıvı kristal (LCoS) olarak bilinen bir teknoloji kullandı.

Ancak diğer ekran teknolojileri bu cihazlar için daha uygun görünüyor. Digitimes’ın haberine göre, microLED gelecekteki AR gözlüklerinde kullanılan ekran teknolojisi olacak. Diğerleri lazer projeksiyon kullanmış olsalar da, lazer ışınlarının kullanıcının retinalarına zarar verebileceği korkusu mevcuttur.

Rapora dayanarak, AMOLED ekranların microLED için büyük bir meydan okuma olabileceği görülüyor. Bununla birlikte, microLED ekranların AMOLED’den daha düşük gecikme süresi, daha yüksek kontrast ve daha uzun bir ömre sahip olduğu görülüyor. MicroLED ekranların Ayrıca AMOLED ekranlardan 30 kat daha parlak olduğu ifade ediliyor. Apple da AR gözlük hakkındaki çalışmalarını tüm hızıyla sürdüyor. Apple imzalı AR gözlüğün önümüzdeki yılın sonunda tanıtılma ihtimali bulunuyor. AR gözlüğün 2020 yılında satışa sunulacağı belirtilse de gözlüğün satış fiyatıyla ilgili bir dedikodu henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MicroLED ekranlar ne gibi yenilikler vadediyor?

Yeni ekranlar OLED ekran teknolojisine göre daha fazla avantaj sunuyor. Daha ince ve daha hafif bir yapıda olan bu ekran, renk zenginliği açısından da diğer ekranları geride bırakıyor. Ayrıca ekranların daha yüksek çözünürlüklere ulaşabildiği ve bunun da gelecekteki Apple Watch modellerinde de kullanılacağı söyleniyor.

İlginizi çekebilir

Xiaomi mağaza açılışından görüntüler