reklamı kapat

POPÜLER

Firewatch incelemesi

ek-2

BAZEN GÖZÜN GÖRMESİ GEREKMEZ

Evet oyunda bol bol yürüyorsunuz, etrafı keşfediyorsunuz, noktaları birleştirmeye çalışıyorsunuz. Ancak Firewatch bunların hiçbiriyle alakalı değil. Diyalog ve iletişimi merkezine koymayı bu denli tercih eden belki de ilk oyun. Henry ve Delilah, birbirlerini görmeden, sadece bir telsiz aracılığı ile cümlelere sarılıyor. Görev gereği başlayan iletişim, sessizlikte birbirlerine bir ses olma gayesine dönüşüyor. Ne sadece iş konuşuyorlar, ne de tamamen geyik yapıyorlar. İlgili ilgisiz hemen her konuda, gerek eğlenceli, gerekse de hüzünlü sohbetler kovalıyorlar.

Oyun, birbirini hiç tanımayan ve hatta görmeyen iki insanın ilişkisinin, sadece telsiz üzerinden gerçekleşen konuşmalarla ne kadar derinleşebileceğini gösteriyor. Bunu tabii ki hemen gidin ve kendinize bir tane uzak mesafe ilişkisi bulun diye söylemiyoruz. Ancak birini anlamak, hissetmek için bazen görmeye gerek olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Aslında Firewatch anlatmaya çalışıyor, biz sadece anladığımızı yorumluyoruz.

SİZ KONUŞUN YETER Kİ
Bunu yapma şekilleri de gerçekten çok keyifli. Hem Delilah hem de Henry mükemmel yazılmış karakterler. İkisinin de ağzından çıkan her cümle inandırıcı, akla yatkın ve duruma uygun. Çok kısa sürede iki karakter oluşturuluyor karşımızda ve bu karakterlerin yol boyunca kurdukları her cümle, bu yapıya uygun paralellikte hareket ediyor. Delilah’ın olur olmadık yerdeki esprileri, Henry’nin anlık kaygıları birbirlerini çok iyi bir şekilde tamamlıyor ki Henry’nin ruh halinin nasıl olacağını da biraz siz belirliyorsunuz aslında.

Her konuyla ilgili diyalog seçenekleriniz oluyor ve bunlar genellikle farklı ruh hallerini yansıtıyor. Oluşturduğumuz Henry profiline uygun hareket etmek ve hep bu yönde diyalog seçimleri yapmak, oyunun keyfinin daha da artmasını sağlıyor. Bu arada her konuyla ilgili diyalog seçenekleriniz oluyor derken abartmıyoruz. Çünkü Henry ve Delilah, hemen her şey hakkında konuşuyor. Yerdeki bir tenekeden tutun da yaklaşan bulutlara, göldeki çıplak kızlardan sarhoşluk itiraflarına kadar her konuda sohbet ediyorlar. Başka bir oyun olsa, bu kadar diyalog rahatsız edebilirdi ama böyle bir dünyada, böylesi güzel metin yazımı sonucu hiçbir şikayetimiz olmadı.