reklamı kapat

POPÜLER

3D printed model of the Ford Focus ST from the Ford 3D Store.

3D printed model of the Ford Shelby GT350 Mustang from the Ford 3D Store.

Ford, 3D otomobil modeli satışına başladı

3D yazıcı teknolojisinin en yoğun kullanıldığı alanlardan biri olan otomotiv sektörünün önde gelen isimlerinden Ford, kullanıcıların kolaylıkla otomobil modeli üretebilmesi için 3D model mağazasını kullanıma sundu.

Yayın hayatına başlayan mağazada Fiesta ST , Shelby GT350R, Focus ST, Focus RS, ve F-150 Raptor gibi modeller 3D baskıya hazır halde bulunuyor. Şimdilik yalnızca tek renkte basılabilen modellerin boyutu ise 15 cm. Hazır olarak satın alınabilen modeller 39 dolar fiyat etiketine sahip. Ancak 5 dolar ödeme yaparak 3D çizim dosyasını indirmek ve farklı boyutlarda model üretmek de mümkün. İleride daha fazla model ve renk seçeneğinin mağazaya ekleneceği belirtiliyor.

Profesyonel tasarımcılar için ise farklı bir site mevcut. Bu sitede animasyonlarda, oyunlarda ve bunlar gibi detaylı modellerin gerekeceği işler için özel modeller sunuluyor. Söz konusu modellerin fiyatları 49 dolardan başlıyor ve 199 dolara kadar çıkıyor. Satın alım gerçekleştiğinde detaylı modellemeyi içeren dijital bir dosya kullanıcıya sunuluyor. Söylenenlere göre otomobildeki detay seviyesi ne kadar fazla olursa ücret de bir o kadar artıyor.