reklamı kapat

POPÜLER

Ford

Ford’dan teknoloji kombinasyonlarıyla kullanıcıyı dış dünyadan koparan konsept çalışma

Farkındalık odağında Kuga üzerine geliştirilen konsept ile birlikte Ford ekibinin dikkat çeken çalışmalarına bir yenisi daha ekleniyor.

Son yıllarda araç içi odağında geliştirdiği ilginç konsept projelerle dikkat çeken Ford, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kısa süre önce Kuga merkezli tanıtımı gerçektirilen yeni projede, araç içerisindeki donanımların bir araya getirilerek kullanıcının dış dünyadaki stresten uzak kılındığı bir şema düşünülmüş. Bu dönemde yolculukları nasıl daha keyifli hale getirebileceğini araştıran Ford da ‘Geleceği Bugünden Yaşa’ vizyonuna uygun olarak ‘Farkındalık Odaklı Konsept Otomobil’ geliştirdi. Bu otomobil ile sürücüye, araca binmeden önce kabin havasının temizlenmesi ve hijyenik hale getirilmesi, nefes alma ve nabız üzerinde uyarıcı etki sağlayan elektrikli sürücü koltuğu ve bilinçli sürüş kılavuzları gibi çeşitli teknolojiler ve özellikler sunuluyor.

Ford konseptinde araç içi hijyen elemanları dikkat çekiyor

Proje kapsamında gelen giyilebilir teknoloji, sürücünün ve diğer yolcuların nabız ve vücut sıcaklığı verilerini kullanarak ortam sıcaklığının ve sürüş modunun ayarlanmasından acil durumlarda (kalp krizi vs.) otomatik olarak acil durum araması yapma ve aracı güvenli bir şekilde otomatik olarak durdurma imkanı da sunuyor. ‘Farkındalık Odaklı Konsept Otomobil’ ayrıca, diğer özelliklerden farklı olarak tam yatabilen koltuk ve koltuk kafalığında yer alan hoparlörle dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araçta “Temizliği Etkinleştirme özelliği de dikkat çekiyor. Anahtarlık veya bir uygulama kullanılarak etkinleştirilen bu özellikle sürücü araca binmeden önce klima çalıştırılarak kabine temiz ve taze hava akışı sağlanıyor. Kulanılan premium filtre sayesinde tüm toz, koku, kirli hava, alerjen maddeler ve bakteri boyutundaki parçacıkların giderilmesine yardımcı oluyor. UV filtreli ışıklar da akıllı telefonlardaki ekran ve yüzeylerdeki virüs ve mikropların üremesini durdurarak daha hijyenik bir kabin ortamı yaratıyor. Konfor da bu projede ön planda. Kısa uyku fonksiyonu olarak isimlendirilen destekle, uzun yolculuklarda verilecek molalar için tam yatay konuma geçebilen koltuk, boyun desteği ve sürücünün uykuya daldıktan sonra dinlenmiş olarak uyanmasına yardımcı oluyor.

İlgili video

Mustang Mach E