reklamı kapat

POPÜLER

Fujifilm X-T3 incelemesi

YENİ SENSÖR, YENİ İŞLEMCİ

X-T3, Fujifilm kullanıcılarının X-H1’de görmeyi beklediği 26 megapiksellik yeni nesil, arka aydınlatmalı X-Trans CMOS 4 sensör ve makineye her anlamda hız katan yeni X-Processor 4 işlemciyle geliyor. Yeni sensör çok büyük bir çözünürlük farkı sunmuyor belki ama Fujifilm özellikle dinamik aralıkta iddialı. Dinamik aralığın gerçek anlamda ne derece geliştiğini görebilmek içinse Lightroom gibi yazılımlara özel güncellemelerin yayınlanmasını beklemek gerekiyor.

Yeni sensörün en önemli avantajı şüphesiz sayısı 425’e çıkan otomatik odaklama noktaları. Sayıları artan otomatik odaklama noktaları artık aşağıdan, yukarıdan ve yanlardan çok daha geniş bir alanı kapsıyor. Bununla birlikte X-T2 ve X-H1’de sensörün ortasında bulunan ve “faz algılama” özelliğine sahip olan noktalar artık sensörün tamamına yayılmış durumda. Bu da yine çok daha hassas ve doğru ve odaklama yapmaya yardımcı oluyor.

Yeni sensör ve yeni işlemci birlikteliği X-T3’ü hızıyla öne çıkarıyor. Zaten çok hızlı olan otomatik odaklama daha da hızlanmış durumda ve tutarlılığı da çok daha iyileşmiş. Öyle ki, yeterli ışık koşulları altında odaklama anlık olarak gerçekleşiyor. Kullandığımız birçok farklı lens, gözle görülür derecede daha hızlı odaklıyor, daha az “arıyor” ve Fujifilm nasıl başardıysa çok daha sessiz çalışıyor. Makine, düşük ışıkta odaklarken yine bir parça zorlanıyor ama kesinlikle X-T2 kadar değil.

Otomatik odaklamaya yönelik yorum yapmak pek doğru olmaz çünkü biz test ettikten sonra X-T3’ün AF performansını iyileştirici iki yeni yazılım güncellemesi aldığını öğrendik. Dolayısıyla nihai olmayan bir ürünün otomatik odaklama performansı gerçeği yansıtmayacaktır. Ancak Fujifilm’in bu noktada da öne çıkacağını söylemek yanlış olmaz.