reklamı kapat

POPÜLER

Fütüristik Cafe Racer genleri premium elektrikli motosiklet sınıfında: Arc Vector

Milan’da kapılarını açan EICMA kapsamında ilk kez sergilenecek olan Arc Vector, tasarımı kadar performans değerleriyle de üst seviye bir motosiklet.

Elektrik gücünün motosiklet dünyasına yansımasıyla birlikte işin tasarım konusunda da farklı boyutlara gittiğini artık hepimiz görebiliyoruz. Gerek neo-retro dilinin etkisi gerekse işin daha fütüristik çizgileri geleceğin motosikletlerinde çok daha fazla karşımızda ve asfalt üzerinde olacak. Bu tür modellerin başını çeken isimlerse, geleneksel olanlardan ziyade oluşumunu yeni tamamlanlar üzerinden öne çıkacak gibi görünüyor. Şu anda karşımıza duran ve tasarımıyla bilimkurgu filmlerini akıllarımıza getiren Arc Vector da bahsetmeye çalıştığımız değişimin son oyuncusu konumunda. Bir dönem Jaguar‘ın ürün geliştirme bölümünde görev yapmış Mark Truman tarafından kurulan şirket, teknik parametreler konusunda da fazlasıyla iddialı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiyatı da üst seviye

Vector ile ilgili paylaşılan ilk verilere baktığımızda dikkatimizi ilk olarak performans kısmı çekiyor. Maksimumda 241 km/s hıza çıkabileceği açıklanan motosikletin 0’dan 100’e hızlanmak içinse sadece 2,7 saniyeye ihtiyacı var. Bu rakam günümüzün 600cc üzerindeki racing modelleriyle denk olarak nitelendirilebilir. “Performans tamam peki ya menzil?” diyenler için de kesinlikle hayal kırıklığına yer vermeden rakamların masada olduğunu söyleyebiliriz. Sunulacak paketlere göre 193 kilometreden başlayıp 275 kilometreye kadar uzanan geniş bir menzil vaadi bu bağlamda bizleri bekliyor. Toplamda 355 adet üretilmesi planlanan Arc Vector’ün satışa hazır hale geldiğinde 117.000 dolar gibi fantastik bir etiket fiyatının olduğunu da ayrı bir çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Seviyenin bu noktada olmasının temel sebeplerinin başında şüphesiz tamamen karbon fiberden üretilmiş monokok şasi ve gövde panellerinin oluşu yatıyor. Marka aynı zamanda head-up display teknolojisine sahip kask ve yenilikçi giyim ekipmanlarıyla da kullanıcıların karşısında olacak.