reklamı kapat

POPÜLER

Pickup ailesine heyecan yaratan yeni isim; Volkswagen Tarok ile tanışın

07 Kasım 2018

İlk resmi gösterimi Brezilya’da yapılan Volkswagen Tarok, markasının Amerika pazarındaki en önemli oyuncularından birisi olmaya aday.

Volkswagen adı şu sıralar oldukça farklı alanlarda gündemi meşgul ediyor. Ford ile elektrikli otomobil altyapısı için paylaşım görüşmeleri gerçekleştiren marka, kısa süre önce de Amarok ve Ranger’ın üretimiyle ilgili ortaklık haberleriyle değerlendirmelerin odağına takıldı. Wolfsburg merkezli şirketi pickup dünyasında zikretmemizdeki bir diğer sebepse mart ayında tanıtımını gerçekleştirdiği Atlas Tanoak konseptinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği oldu. Konuyla ilgili yönetim kararı beklenirken Volkswagen resmi kaynaklarından yepyeni bir pickup projesinin haberini aldık. Sao Paulo Otomobil Fuarı‘nda gösterimi yapılmak üzere ipuçları paylaşılan bu model, organizasyonun kapılarını açmasıyla birlikte örtülerinden kurtuldu. Volkswagen Tarok adıyla karşımıza çıkan ve Tanoak ile benzer karakter barındıran pickup konseptinin kısa vadede seri üretime geçirileceği de tanıtımıyla birlikte resmiyet kazandı. Şimdilik sadece Brezil ve Güney Amerika bazlı olarak sunulması gündemde olan modelin geleceğiyse çok daha fazla merak barındırıyor.

Resmi detaylar

Volkswagen’in tasarım ve donanım karakteriyle premium sınıfa göz kırpacağına dair sinyaller verdiği Tarok, aynı zamanda kullanışlı yapısıyla kullanıcıları memnun etme iddiasında. Yaklaşık 5 metre uzunluğunda olduğunu gördüğümüz pickup bu değeriyle Amarok’un alt seviyesinde konumlanıyor. Volkswagen ailesinin diğer üyelerinden de tanıdığımız MQB platformu üzerine kurulan modelin kaputunun altında sunulacak üniteler de şimdiden merak edilmeye başlandı. Gösterimi yapılan konsept versiyonda 150 beygir güç üreten 1,4 litrelik TSI makineyi kullanan Volkswagen, satışa hazır versiyon için 2.0 litrelik turbo dizel seçeneği de hazırlamış durumda.Tarok’un kullanışlılık ve donanım kısımlarına baktığımızda ilk olarak yatak bölümünden bahsetmek uygun olacak diye düşünüyoruz. Standart olarak 1.206 milimetre uzunluğunda bir kullanım alanı sunan bu bölümde, kapağın açılması ve koltukların yatırılmasıyla birlikte 2.775 milimetrelik bir alanın değerlendirilebildiğini söyleyebiliriz. Tarok için yük maksimum yük kapasitesinin 1 ton olarak paylaşıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Kokpit bölümüne baktığımızda ise dijital sürücü ekranı ve yeni jenerasyon multimedya ekranın ön planda olduğu görülebiliyor. 2019 içerisinde seri üretim formunun hazır haliyle tekrar karşımızda olmasını beklediğimiz Volkswagen Tarok’un Avrupa pazarında yer alıp almayacağını önümüzdeki süreç gösterecek.

İlgili video

Volkswagen Atlas Tanoak