reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğe dönüş; yeni Opel Mokka incelemesi

 - Güncelleme: 28 Haziran 2021 12:53
2021 Opel Mokka

İCAT ÇIKAR: TASARIM

Mokka’nın tasarımına iki farklı açıdan yaklaşmayı tercih ettik. Buradaki bakış açılarımız ise hedef kitleye göre de doğrudan şekilleniyor. Gördüğünüz gibi yeni Mokka daha dinamik, sportif ve modern hissettiriyor. Markanın “Vizör” adını verdiği yeni ön ızgara, sokaktan aldığımız “dikkat çekme” geri dönüşlerinin de ışığında sınıfı geçiyor. Donanım seviyelerine göre kaputun gövde renginden farklı olarak siyah gelmesi de Mokka’nın tasarım oyunlarını bir adım daha yukarıya taşıyan parçalar arasında. Arka tarafa doğru alçalan çizgiyle sportif bir Coupe havasını da yansıtan Mokka’da, bu hareketlilik karakterini yansıtacak Yeşil ve Mavi gibi dinamik renk seçeneklerinin sunulması da yerinde bir hamle. Giriş seviyesi pakette 17 inç, üst donanımlarda ise 18 inç olarak gelen jant setleri de gerek ebatları gerekse tasarımlarıyla Mokka’nın bu havasında çok ciddi ve başarılı bir rol üstleniyor.

Tasarım madalyonunun diğer kısmında ise şöyle net bir durum var; Mokka artık tam bir crossover gibi görünüyor. Birinci nesil Mokka ailesinde Antara’dan da bildiğimiz bir SUV karakterinin vadedildiğini düşünüyoruz. Bu da bir SUV havasını bu sınıfta yakalamak isteyenler için Mokka’yı listeden çıkartabilecek bir etmen. Lakin Opel’in yeni Mokka için seçtiği bu dille birlikte yüzünü döndüğü kitle analizini de anlayabiliyoruz.


Marka tasarımcılarının adeta icat çıkararak oluşturduğu bu yeni dille birlikte Mokka’nın kapıları yepyeni bir kitleye açılıyor. Biz bu karakterin, İtalya’nın tarihi ve dar sokaklarında sorunsuz gezebilecek pratik ebatlarla birlikte üst segmentlerden kullanıcıların bile dikkatini çekme potansiyelini sezdik. Yeni Mokka bir Fiat 500 düşünen kullanıcı için de, bir Mini Cooper düşünen için de radara girebilecek bir otomobil haline gelmiş durumda. Tüm bu yeni çerçevede Opel’in ilk nesil Mokka ile ürün gamına ekleyip 2018’de veda ettiği Adam modelindeki atmosferin akıllarımıza geldiğini belirtmeden de geçmeyelim.