reklamı kapat

POPÜLER

Geleceğin akıllı telefonları şeffaf alüminyum gövdeye sahip olabilir

Amerikan Donanma Araştırma Laboratuvarı (NRL), şeffaf alüminyum olarak da bilinen ve sınırlı bir kullanım alanına sahip olan “spinel“ı drone, kalkan, gemi parçaları gibi alanlarda kullanılmak üzere geliştirmeyi başardı.

Söz konusu ilerleme, şeffaf alüminyumum safirden daha iyi bir malzeme olarak geleceğin akıllı telefonlarında gövdeyi, ekran ve kamerayı sadece çizilmelere karşı değil kırılmalara karşı da koruyabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Elbette bunun şimdilik önündeki en önemli engel yüksek materyal maliyeti.

alon-plates Şeffaf alüminyum son derece sert, dayanıklı bir madde. Kırılma indeksine göre karşılaştırılma yapıldığında safirden daha iyi, elmastan ise biraz daha düşük dayanıklılıkta. Yakın zaman içinde askeri ve endüstriyel alanlardaki sonuçlarına tanıklık edebileceğimiz gelişmenin 5-10 yıl içinde tüketici elektroniği cihazları için kullanılabileceği ifade ediliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Geleceğin akıllı telefonları şeffaf alüminyum gövdeye sahip olabilir” için bir cevap

  1. Mustafa Akkaş dedi ki:

    Bu teknoloji “Star Trek IV” filminde geçiyordu. Atılgan ekibi, 20. yy’a gidip, bulundukları zamana bir balina getirmeleri gerekiyordu. balina taşıyacak konteyner, “şeffaf alümünyum”dan yapılıyordu. Hatta, Scotty 20. yy bilgisayarında binlerce sayfa kimyasal formül yazıyodu klavye ile. Live long and prosper!