reklamı kapat

POPÜLER

Land Rover Defender Fuel Cell

Gelecekten mesajlar; Land Rover Defender için hidrojen yakıt formülü

Yeni nesliyle ses getirmeyi başaran Land Rover Defender, markasının hidrojen hazırlığında da öncü isimlerden birisi olacak.

Land Rover cephesinin uzun yıllardır beklenen hamlesini hayata geçirilmesiyle baştan yaratılan Defender, modern dünya dinamikleriyle yeniden yoğuruldu. Geleneksel tasarım genlerinin mümkün olacak şekilde korunmaya çalıştığı yeni nesil projesi, ikinci yılına yaklaşan macerasında şimdilik başarılı bir eğri yakalamışa benziyor. Süreç içerisinde ticari araç niteliğinde ilgi çekici bir versiyonu da tanıtılan Land Rover Defender, pazarın var olduğu çevre dostu dönüşüm trenine binmek için hazırlanıyor. Marka tarafının sürpriz olmayacak şekilde hidrojen formülüne yönlendiği versiyonun prototip çalışmaları bu yılın son çeyreği içerisinde başlayacak.

Land Rover Defender, hidrojen yakıt sisteminin “geleneksel” yapısından faydalanacak

Pazarda hemen her marka için anahtar konumunda olan elektrik dönüşümü, pek çok ismin önümüzdeki 10 yılın sonunda sadece bu tarz araçlar satacağı bir senaryoyu karşımıza çıkartacak. Defender gibi devler liginde seyredenler için kullanışlılığın yolu ise pek çok kişi için hidrojen yakıt teknolojisinden geçiyor. Geleneksel motorlar gibi kısa süreli dolum seçenekleri sayesinde şarj ve bekleme gibi handikapları bulunmayan bu tarz araçların ağır ticarinin geleceğinde de büyük yer kaplamasını bekliyoruz. Land Rover tarafının 2040 yılına gelmeden emisyonsuz ürün gamı oluşturma hedefi de büyük oranda bu teknolojiden geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İngiliz üreticinin “Project Zeus” olarak isimlendirdiği program kapsamında yürütülen hidrojen yakıtlı Defender çalışmalarından da beklentiler oldukça yüksek. Aracın vadettiği arazi nitelikleri düşünüldüğünde, hidrojen çevrimli elektrikli altyapısının geleneksellere göre yetenekleri artırma potansiyeli de masada. Bu çalışmalarla birlikte tıpkı elektrikte olduğu gibi istasyonlar için altyapılara da ihtiyaç var. Hidrojen yakıtlara benzin veya dizel kadar kolay ulaşılması için istasyonların artırılması gerekiyor. Jaguar-Land Rover grubunun tahmini, 2030 yılına gelindiğinde 10.000 adedi bulacak yakıt istasyonunun aktif hizmet verebileceği yönünde.

İlginizi çekebilir

Volkswagen ID.4 çarpışma testi