reklamı kapat

POPÜLER

Asus ROG Zephyrus G14

Gizli LED ekrana sahip oyuncu dizüstü: Asus ROG Zephyrus G14

CES 2020‘de dikkat çeken dizüstü bilgisayar modelleriden birisi de Asus ROG Zephyrus G14 oldu. Bu modelin ilginç bir detayı bulunuyor.

Adından da anlaşılabileceği üzere Asus ROG Zephyrus G14, 14 inç bir ekrana sahip. 14 inç ekran boyutuyla Zephyrus serisinin en küçüğü olan oyuncu modeli, teknik olarak iddialı olmasına rağmen esas farkını arkasında yer alan gizli LED dot-matrix ekranıyla koyuyor. Arkanın yarısını kapsayan bu bölümde açık olmadığı zaman görünmeyen 1.215 farklı mini LED ekran bir araya geliyor. Bu LED’lerin 256 parlaklık seviyesine sahip olduğu aktarılıyor. Peki bu gizli ekranın amacı ne? Aslında genel olarak çok da işlevsel bir amaç hedeflenmemiş. Buraya hareketli GIF, saat / tarih, müzik ekolayzır vb. gibi içerikler atanabiliyor. Yapısı gereği çözünürlük seviyesi düşük olan bu AniMe Matrix isimli ekran, olmasa da olurmuş dedirtiyor. Gövdesi kalın olan ve bu sayede soğutma performansı yüksek olan ROG Zephyrus G14, yerleşik bir parmak izi sensörüne de sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asus ROG Zephyrus G14 teknik olarak güçlü bir cihaz

Baktığımız zaman modelin merkezinde AMD’nin yeni tanıttığı Ryzen 4000 H-Serisi işlemciler yer alıyor. En üstte Nvidia RTX 2060 GPU ve 1 TB SSD ile donatılabilen oyuncu dizüstü, 14 inç ekranında FHD çözünürlükte 120 Hz, 4K’da ise 60 Hz yenileme hızı sunuyor. Bu modelin 120 Hz için FHD almak daha mantıklı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en hızlı oyuncu monitörü