reklamı kapat

POPÜLER

Godzilla

Godzilla beyaz perdeye yansıdığı ilk günden bu yana ne kadar büyüdü?

Marshall Adaları‘nda derin deniz ekosistemini yok eden hidrojen bombası testleri ardından ilk Godzilla filmi 1954 yılında ortaya çıktı. Büyük ilgi toplayan efsane seri 65 yılda tam 35 filmle taçlandırıldı.

Son vizyona giren Godzilla II: Canavarlar Kralı filmiyle, hiç tasvir edilmediği kadar büyük bir Godzilla‘yla karşılaştırdık. Öyle ki Godzilla’nın boyutu araştırmalara konu oldu. Dartmouth Üniversite’sinde hazırlanan rapora göre, Godzilla filmlerde her geçen yıl dünya üzerindeki diğer canlıların gelişimlerine oranla kat kat daha hızlı gelişti. 119,8 metre boyda tasvir edilen Godzilla’nın değişimi uzmanlara göre, gökdelen kültürünün gelişmesiyle biçim değiştirdiği söyleniyor. Film eleştirmenleri ve izleyiciler de Godzilla’nın bu değişimini gözlemliyor.

Godzilla geçen yıl filmlerde çok farklı tasvir ediliyor

ScienceDaily’de yayınlanan habere göre bilim insanları, Godzilla’nın diğer organizmalardan 30 kat daha hızlı geliştiğini hesapladılar. Araştırma ekibi, Godzilla’nın “insanlığın ortak kaygısındaki ani yükselişe yanıt olarak geliştiğini” söylüyor. Godzilla’nın Jurassic dönemindeki Ceratosauridae dinozoru olduğunun kabul edilmesi durumunda, filmde de tartışıldığı gibi, 145 milyon yıllık bir süre boyunca sansasyonel bir değişimi temsil ediyor. Oysa Godzilla, 1954’ten bu yana iki katına çıktı ve bugün 2500 doğal organizmada gözlenen evrim oranını aştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Charles Hansen Antropoloji Profesörü Charles J. Dominy, “Godzilla’nın vücudu 1954’e kadar yaklaşık 150 milyon yıl boyunca tutarlıydı. Son 65 yılda vücut büyüklüğü üzerindeki değişim ani ve güçlü bir selektif baskı olduğunu gösteriyor” diyor.

İlginizi çekebilir

Godzilla: King of the Monsters fragmanı