reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome uygulamaları iOS ve Android’e geliyor

Google hayata geçirdiği son projesiyle Chrome üzerindeki uygulamaları mobil cihazlarla uyumlu hale getirerek akıllı telefonlar üzerinde de çalışmasını sağlayacak.

Chrome’un masaüstü  sürümlerinde yer alan -eklenti niteliğindeki- yardımcı programlarda düzenlemeye giden Google, daha üstün kullanıcı deneyimi için kolları sıvadı. Hazırlanan özel araç sayesinde geliştiricilerin mobil internet tarayıcısı için uygulama tasarlayıp mevcut olanları ise ilgili format doğrultusunda düzenlemeleri sağlanıyor.

GitHub çatısı altında başlatılan “Mobil Chrome Uygulamaları” projesine destek veren teknoloji devi, Apache Cordova altyapısını kullanıyor. Javascript, HTML ve CSS yardımıyla uygulama geliştirilmesine imkan veren Cordova’da test ve hata düzenleme işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Google’ın neden kendi girişimi Google Code kapsamında çalışmak yerine GitHub’ı tercih ettiği ise şimdilik bilinmiyor. 2014 yılının başında beta sürümüyle karşımıza çıkacak servisin Android 4.x sürümleriyle uyumlu olacağı belirtiliyor.

YORUMLAR