reklamı kapat

POPÜLER

Google Street View
Google Street View
Google Street View
Google Street View
Google Street View

Google, Street View için yeni algoritma devreye aldı [Video]

İnternet devi Google‘ın en popüler servislerinden Street View, kısa süre önce önemli bir güncelleme aldı. Bu güncelleme sonrasında artık servis içerisindeki görüntüler çok daha güzel görünüyor.

Şirket tarafından “dünyanın önemli noktalarını ve doğa harikalarını keşfedin, müze, meydan, park ve toplu taşıma merkezi gibi yerlerin içine girin” şeklinde lanse edilen servis, artık yeni bir algoritma kullanıyor. Yayınlanan bu algoritma servis içerisindeki panoramaları çok daha doğru hale getiriyor. Daha önce panorama birleşimde kesintiler / bozulmalar bulunan servis, yeni algoritmada optical flow isimli bir özellik kullanıyor. Optik akış olarak çevirebileceğimiz bu teknik, panorama oluşturmak için çekilen fotoğraflar arasında akıcı geçiş sunuyor. Fotoğrafları birleştirirken birbirine geçen noktaları geometrik olarak belirleyen ve optimize eden servis, bu sayede Eyfel Kulesi gibi öne çıkan yapılardaki bozulmaların dahi düzeltindiğini açıklıyor. Ayrıca en çok beğenilmeyen noktalardan olan hareket halinde iç içe geçen otomobil sorunu da büyük ölçüde çözülebiliyor.

Google Street View

Google Street View içerisindeki bu bozulmalar neden oluşuyor?

Popüler servisin içerisindeki görüntüler Rosette isimli bir kamera kullanılarak kayıt altına alınıyor. Birbirinin görüş açısı içerisine giren 15 farklı lensten oluşan bu kamera, yuvarlak olduğu için optik birleşimlerde sorun yaşabiliyor. Ayrıca otomobil ya da görevlilerin sırtında kayıt alan kamera, bu yüzden  yaşanan sarsıntıları görüntüye birleşim problemi olarak çıkartabiliyor. Yeni algoritma ile bunların çözüldüğü belirtilirken, bu oturduğu yerden dünyayı gezenlere daha iyi bir deneyim sunulmasına anlamına geliyor.

Video