reklamı kapat

POPÜLER

Google’dan macOS’a rakip işletim sistemi geliyor

Google’ın Pixel telefonlarını duyurmasına sayılı günler kalmışken heyecan verici bazı bilgiler ortaya çıktı. Söylenenlere göre teknoloji devi, Apple’ın macOS işletim sisteminin ve dolayısıyla da MacBook’un karşısına çıkacak bir işletim sistemi hazırlığında.

Android’in bu zamana kadarki en büyük problemlerinden biri ekosistemin yetersizliği oldu. Apple; iPhone, iPad ve MacBook cihazlarıyla kendi ekosistemini başarılı bir şekilde kursa da Google tarafında birbiriyle bu denli uyumlu cihazların bulunmaması kullanımı zorlaştırıyordu. Söylenenlere göre Google bu sorunun üstesinden gelmek adına Andromeda adında bir işletim sistemi geliştiriyor. 2017’nin 3. çeyreğinde piyasaya sürülecek olan Pixel bilgisayarlarda Android veya Chrome OS‘un yerine Andromeda isimli bu işletim sisteminin yer alacağı belirtiliyor. Chrome OS, Android özelliklerini Chrome’a getirirken Andromeda’nın bunun tam tersini yapacağı ileri sürülüyor. Ayrıca Chrome OS’a göre çok daha kapsamlı bir işletim sistemi olduğu dile getiriliyor.

Bahsi geçen Pixel bilgisayarın da bazı teknik özellikleri sızmış durumda. Bison kod adlı bilgisayarda 12,3 inç ekranı bulunacağı ve incecik bir gövdede geleceği söyleniyor . Intel M3 işlemciden güç alacağı iddia edilen cihazın bu haliyle Core M işlemcili MacBook’a direkt olarak rakip olacağı belirtiliyor. Tablet modu da bulunan cihazın Surface’i de karşısına alacağı düşünülüyor. Andromeda ile ilgili ilk bilgilerin 4 Ekim tarihinde gelmesi bekleniyor.

● Haberde kullanılan ana görsel Pixel C’ye aittir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google’dan macOS’a rakip işletim sistemi geliyor” için bir cevap

  1. Hakan dedi ki:

    macOS ile kıyaslamak mantıksız olmuş. Birleşik ekosistemin şuan en iyi örneği Windows10’dur, Continuum ile gelen tek işletim sistemi mantığıdır. Değilse macOS sadece Handoff özelliğini sunabiliyor. Kaldı ki Handoff gündelik kullanım için hiç de akıcı değil.