reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm

Görüntü yönetmeni cevaplıyor: Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm neden bu kadar karanlıktı?

Televizyon tarihinin en büyük savaş sahnesini ekranlara taşıyan Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm için yapılan ortak şikayete cevap geldi.

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm dizinin ilk yarısını kapatırken, 82 dakikalık bir bölümle bizlerin karşısında yer aldı. Yaklaşık 65-67 dakikası aktif şekilde savaşla geçen bu bölüm sonrası Twitter üzerinde izleyicilerin ağırlıklı olarak eleştirdiği bir durum vardı: Bölümün çok karanlık olması. İzleyicilerin bir kısmı detayları kaçırdığına ilişkin üzüntülerini dile getirirken, televizyon ayarlarını zorlayarak görüntüyü daha açık bir hale getirmeye çalışanlarda bu sebeple bazı noktalarda yaşadıkları teknik görsel bozulmalardan şikayetçiydi. Bir kısım izleyici ise sorunsuz izlediğini dile getiriyordu. Bu bölümün görüntü yönetmenliğini üstlenen Fabian Wagner ise bu eleştirilere cevap verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Televizyon değil sinema deneyimi

Wagner verdiği röportajda sorunun ağırlıklı olarak izleyicilerin televizyon ayarlarını doğru yapamamasına bağlıyor. “Pek çok kişi televizyon ayarlarını doğru noktaya getirmeyi bilmiyor. Aynı zamanda pek çok izleyici ne yazık ki diziyi küçük iPad’leriyle izliyor ki bu cihazların diziye hakkını verebilmesi imkansız.” diyen Wagner, aynı zamanda dizinin sinematik bir deneyim yaşatmaya odaklandığını kaydediyor. “Game of Thrones sinematik bir şov ve bu yüzden bu diziyi tamamen karartılmış bir odada sinemada gibi izlemelisiniz. Gece sahnesini tümüyle aydınlatılmış bir odada izlerseniz bu görüntüyü düzgünce görmeniz konusunda size yardımcı olmayacaktır.

Ne yazık ki ortalama bir donanıma sahip izleyicinin elindeki ekipmanlarla bu bölümden keyif almasının çok mümkün olmadığı da barizmiş diyebiliriz. Bölümün gece çekimine rağmen neden bir parça daha iyi aydınlatılmadığı sorusuna ise Wagner “Çünkü yapımcılar bunun karanlık bir bölüm olması gerektiğine karar verdi. Yıllardır pek çok savaş sahnesi izledik; gerçekten çok etkili ve karakterlere değer veren bir sahne için bunu hikayede çok eşsiz bir şekilde işlemeniz gerekiyor.” diyor.

Dizinin son üç bölümü önümüzdeki haftalarda yayınlanacak. Ancak önümüzdeki bölümlerde bu denli sorun yaratacak başka sahnelerin yer alması şimdilik beklenmiyor.

İlginizi çekebilir

8. sezon 4. bölüm tanıtımı