reklamı kapat

POPÜLER

BMW 5 Serisi

Güç 720 PS’e yükseldi; BMW 5 Serisi için dikkat çeken proje

25 Haziran 2019

Özel bir proje ekibi tarafından hayati noktalarında geliştirmeler yapılan BMW 5 Serisi, getirildiği nokta itibarıyla süper sporlara meydan okuyabilir.

Düzenlediği özel etkinlik kapsamında M NEXT konseptini tanıtan BMW’nin dikkat çekici projeleri sadece bununla sınırlı kalmadı. Beşinci jenerasyon 5 Serisi’ni merkeze alarak özel bir projeye daha imza atan mühendisler özellikle performans noktasında işin çıtasını önemli oranda artırmayı başarmış durumda. Geliştirme ekibinin paylaştığı verilere göre bu özel BMW 5 Serisi, 720 PS gibi çok ciddi güç değerine sahip. Aracın 0’dan 100’e erişmesi ise 3 saniyenin altında sürüyor ki bu da süper spor otomobillerde duyduğumuz bir rakam. Tüm bunlarla birlikte otomobilin sürüş dinamiklerinde de hatırı sayılır oranda iyileştirme yapıldığının da altını çizmekte fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW 5 Serisi geleceğe sahne oldu

BMW’nin bir deneyim aracı olarak tanımladığı konsept projenin geliştirme ekibinin paylaştığı veriler sadece bunlarla sınırlı değil. Organizasyonda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan proje sorumlusu Matthias Stangl, kullandıkları ünitenin akslara iletebildiği teorik tork değerini 10.000 Nm olarak elde ettiklerini ifade ediyor. Arka aksa entegre edilen iki adet elektrik motorunun özel yazılımlarla kontrol edildi projede, sistemin gücün yere aktarılması konusunda geleneksel sınırlı kaymalı diferansiyel kilidinden daha verimli olduğuna da vurgu yapılmakta. Bu altyapı içerisinde bir adet de ön bölümde olmak üzere toplamda üç elektrik motorunun görev yaptığını belirtmekte de fayda var. Şu aşamada tekil bir örnek olsa da, geleceğin tam elektrikli modellerinde bu sistemi sunmaya hazırlanan BMW, bunun emekleme adımını BMW iX3‘te asfalta indirecek.

İlginizi çekebilir

2020 BMW X1