reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 10 Pro

Gücünü Huawei Mate 10 Pro’dan alan sürücüsüz Porsche! [Video]

Huawei‘nin 2017’nin sonuna damgasını vuran akıllı telefon modeli Mate 10 Pro, biliyorsunuz özellikle yapay zeka temelli yapısıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Huawei mühendisleri bu yapıyı çok ilginç bir alana entegre etmeyi başardı.

Huawei Mate 10 Pro‘nun merkezinde yer alan şirketin en son işlemcisi Kirin 970, özel bir NPU (Sinir Ağı İşleme Birimi) ile geliyor. Bu sayede fotoğraf çekimi sırasında obje algılama yapabilen telefon, AI yani yapay zeka konusunda öne çıkmayı başarıyor. İşte Huawei mühendisleri bu altyapıyı alarak bir otonom otomobil hazırlıyor. Tam olarak Tesla‘nın yaptığı gibi olmayan bu otomobil, Mate 10 Pro‘yu obje algılama sürecinde kullanıyor. Bunun için kendi kendine girebilen bir Porsche Panamera hazırlayan şirket, aracın önüne telefonu yerleştiriyor. Özel bir yazılım ile otomobil ve telefon kendi aralarında iletişim kurabiliyor. İşte bu iletişim sayesinde telefon yoldaki objeleri algılayabiliyor. Örnek gösterimde yolda duran bir köpeği algılayan telefon, kazandan kaçınmak için otomobile bildirim yapıyor ve ani bir manevra ile kaza önleniyor. Bu konuda başarıya ulaştıklarını belirten şirket, videoda acaba bu altyapı ile başka nelerin mümkün olabileceğini soruyor. Yani “yapay zeka” altyapısının akıllı telefonları baştan aşağıya değiştireceğinin sinyali veriliyor. Bu da bizler için çok güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 10 Pro’nun diğer teknik özellikleri

Akıllı telefon şu ara çok popüler olan 18:9 oranında bir ekranla geliyor. Suya dayanıklı tasarımı sayesinde öne çıkan telefon, 6 inç ekranında 2160×1080 piksel çözünürlük sunuyor. Cihazın 20 MP monochrome sensör ve optik görüntü sabitleme özelliğine sahip 12 MP RGB sensörü ile hem siyah beyaz hem de renkli kareler yakalanabiliyor. Yapay zeka destekli bokeh efekti ise portrelerinize derinlik katmaya imkan tanıyor. Kutudan Android 8.0 ile çıkan akıllı telefon, EUMI 8 arayüzünü kullanıyor. 4 GB ya da 6 GB RAM seçenekleri bulunan telefonun önünde ise 8 megapiksel kamera bulunuyor.

Video