reklamı kapat

POPÜLER

güvenlik kameraları ring amazon

Güvenlik kameraları için yine gündeme gelen korkutucu gerçek

Akıllı güvenlik kameraları konusunda korkutucu gerçek bir kez daha kendisini gösterdi. Bu tarz ürünlerde çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor.

Günümüzde akıllı güvenlik kameraları hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Her yıl milyonlarca yeni kamera devreye giriyor ancak bu kameraların güvenlik riski tam olarak ortadan kalkmıyor. Burada elbette internete bağlanabilen akıllı modellerden bahsediyoruz. Çünkü bu kamera modellerinin internete açık olması, uzaktan erişime de açık oldukları anlamına geliyor. Bu erişimi hackerlar yanında şirketlerin çalışanları da sağlıyor. İşte son gelişme sürecin çalışan tarafından geliyor. Amazon’un sahibi olduğu firma Ring, kısa süre önce dört çalışanını kovduğunu açıkladı. Bu çalışanların müşterilerin Ring cihazlarından gelen videoları olması gerekenden daha fazla oranda izlediği için kovulduğu aktarılıyor. Gördükleri dikkat çekici içerikler (!) nedeniyle sınırları fazlasıyla aştığı aktarılan çalışanlar, sürecin ne kadar korkutucu olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu kameraların içeriklerine kimlerin ulaştığını bırakın, ulaşmasına izin verilen kişilerin denetimi dahi tam olarak yapılamıyor, net şekilde güvenli sınırları konulamıyor. Bu da sonuç olarak süreci oldukça korkutucu kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En son Xiaomi güvenlik kameraları korkutucu bir sorunla gündeme gelmişti

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir sorun, Xiaomi güvenlik kamerası sahiplerini oldukça korkutmuştu. ABD’de yaşayan bir kullanıcı, güvenlik kamerası görüntüsünü Google Nest Hub cihazından açmaya çalışırken hiç beklemediği bir sonuçla karşılaşmış, sistem kişinin kendi güvenlik kamerasından gelen canlı görüntü yerine başkasının evinden çekilmiş görüntüler göstermeye başlamıştı. Xiaomi’ye göre bu soruna 26 Aralık tarihinde yapılan bir önbellek güncellemesi neden oldu. Güvenlik kameralarının görüntü kalitesini artırmaya yönelik yapılan güncelleme, nasıl oluyorsa bu tehlikeli soruna neden olmuş ve daha sonra çözülmüştü.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli motosiklet APEX