reklamı kapat

POPÜLER

Harley-Davidson 45 binden fazla motosikletini geri çağırıyor

Motosiklet dünyasında pek fazla şahit olmadığımız geri çağırma süreci bu kez bir devden geliyor. Amerika merkezli modeller için yapılacak olan işlem önemli modelleri kapsayacak.

Otomobil dünyasında belirli bir marka ayırt etmeksizin satış sonrası ortaya çıkan arızalar sonucunda geri çağırmalara zaman zaman rastlayabiliyoruz. Bazen yüksek bazense düşük rakamlı olan geri çağırma işlemleri bu sınıf için artık bir nebze de olsa alışılmış bir durum haline geldi aslında. Ulaşımın bir diğer kilit ayağı olan motosikletlerdeyse bu duruma şahit olmak çok sık görülen bir durum değilken ortaya çıkan süreçtekş söz konusu marka Harley-Davidson gibi motosiklet tarihinin milatlarından biri olması şaşkınlık yaratmıyor değil.


Harley-Davidson cephesinde toplamda 45.589 motosikleti kapsayacağı ifade edilen geri çağırma operasyonundan 2017 model yılında dahil olan; Electric Glide Ultra Classic, Road King, Road King Special, Street Glide, Street Glide Special, Road Glide, Road Glide Special gibi touring sınıfında yer alan modeller etkileniyor. Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi‘nin yaptığı açıklamaya göre geri çağırmanın sebebiyse arka lastik üzerine yağ sızıntısına sebep olabilecek sıkıştırılmış motor yağı hattı. Bu hattın ileriki dönemde sızarak sürücüler için tehlike yaratabileceğini ifade eden yetkililerin raporunun ardından harekete geçen Harley-Davidson yetkilileri Amerika dahilindeki modelleri geri çağırma kararı aldı. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde toplamda 260.289 motosiklet satan Harley-Davidson bunun neredeyse yarısın Amerika’da gerçekleştirmiş durumda.